Yerli Yüz Tanıma Sistemi: FaceCapt

 Yerli Yüz Tanıma Sistemi: FaceCapt

yüz tanıma teknolojisi

İTÜ Arı Teknokent içersinde çalışmalarını yürüten ArtGe, yüz tanıma ürünü FaceCapt’ı geliştirdi. Geliştirilen sistem ile düşük çözünürlüklü yüz imgelerinden bile yüz tanıma yapılabiliyor! Sistem, OBS’ler, AVM’ler, havalimanları gibi kalabalıkların olduğu alanlarda güvenliğin sağlanmasına büyük katkı sağlıyor.

Yerli ve Milli

İTÜ Haberleşme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Akgül ve ekibi tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen sistem, yüksek başarılı yüz yakalama, akıllı arşivleme ve güvenilir tanıma sistemlerinin bütünleştirilmesinden oluşuyor. Sistem kalabalık alanlarda maksimum güvenlik sağlanması için uygun verileri sağlıyor. Günümüzde yüksek çözünürlüklü yüz imgelerinden tanıma yapabilen donanım ve yazılım bazlı bir çok sistem mevcut. Ancak oldukça düşük çözünürlüklü görüntülerden tanıma yapabilme başarımı çok yaygın değildir. Düşük çözünürlüklü, örneğin 50×50 Piksel boyutlu yüz imgelerinin “yakalanıp” uygun veri tabanı ortamında arşivlenmesi, tanıma amacıyla özgün yordam ve yöntemler ile hızlı ve düşük maliyetli bir teknoloji geliştirilmesi ve bu teknolojinin farklı uygulama alanlarında kullanabileceği bir ürün ihtiyacını ortaya çıkartmıştı. FaceCapt ile bu ihtiyaç giderilmiş gibi gözüküyor. 

 

ArtGe Genel Müdürü Gülhan Ertürk Akgül, FaceCapt platformunun dünya markalarıyla rekabet edebilecek kurumsal bir ürün yapısında tasarlandığını belirten Akgül, platformun Endüstri 4.0’a da hazır olduğunu söyledi. Genel Müdür Akgül, ürünün internete bağlı veya bağlanabilen tüm teknolojik cihazlarla entegre bir şekilde çalışabileceğini, İnternet (IP) endüstrisinin temel yapısını oluşturacak şekilde ve tamamen yerli yazılım emeği ile tasarlandığını kaydetti. Böylelikle sistem yeni yapay zeka teknolojileri ile hızlıca gelişen endüstri devrimine de hazır hale gelmiş oluyor. Geliştirdikleri yazılımın dünyaca ünlü firmaların geliştirdiği sistemlere kıyasla düşük maliyetli olduğunu söyleyen Akgül, daha fonksiyonel ve güvenli kullanım sunulduğunu da belirtti. 

 

Akgül, “Sistem, Webcam, IP kamera, gece görüş ve termal kamera dahil her türlü amatör ve profesyonel, ucuz ya da pahalı kamera ile çalışıyor ve çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Önümüzde ki dönemlerde hem savunma ve güvenlik, hemde finans sektöründe, özellikle de ATM’lerde bu yazılımı görebileceğiz. “

 

Sistemin  8 yıllık – 6 Yıl Geliştirme, 2 Yıl test – geçmişinin bulunduğunu belirten Akgül ve ekibi; sistemin şuanda canlılık testlerini gerçekleştirdiklerini, bu sayede ise karşıda ki kişinin bir insan olup olmadığını çözmeyi hedeflediklerini belirtti. 

 

Kaynak:

Sanayi Gazetesi

aa.com.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahmet Gündoğmuş

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.