Yapay Zeka Teknolojisinin Çocuklara Etkisi

 Yapay Zeka Teknolojisinin  Çocuklara Etkisi

Yapay Zeka Teknolojisinin Çocuklara Etkisi

Bu yazımıza başlamadan önce yapay zekanın tanımını yapalım. Yapay zeka,bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. İngilizce de ise artifical intelligece (AI) olarak bilişimde, mühendislikte İngilizce terimi de kullanılmaktadır.

Gelecekte her yerde görebileceğimiz yapay zeka (AI) örnekleri gün geçtikçe artmaktadır. İnsanların yaptıkları işleri yapabilecekleri, haliyle işsizliğin de artacağını düşünüyor olabilirsiniz. İşsizliği azaltırsa gelecek nesillerde bundan etkilenecektir. Peki çocuklara nasıl bir etkisi olabilir? Kendilerini nasıl geliştirebilirler?

Çocuklar, şuan hala yapay zeka ile tanışmamış olabilir ama bu çocuklara kazanım sağlamamıza engel değil. 21. yüzyılda kazanması gereken beceriler var.

Bu görseli göz önüne alarak değerlendirme yapacak olursak, çocuğunuzu yaratıcılığa, girişimciliğe yönlendirebilirsiniz. Gelecekte, herkesin kendi kariyer yollarını çizmesi gerekecek ve girişimci olmayan sularda gezinmek için girişimcilik becerileri gerekli olacaktır.Bir işe başlayarak çocuğunuzun girişimcilik ve problem çözme becerilerini geliştirin.

Çocuğunuzu takım sporları oyunlarına yönlendirin. Takım sporları oynamak, bir çocuğun pratik, disiplin, grit değerini öğrenmesine yardımcı olur. Esneklik ve sıkı çalışma, çocuklar, daha geniş bir topluluğa nasıl üye olunacağını, başkalarıyla nasıl etkili bir şekilde başa çıkacağını ve bir takım oyuncusu olarak nasıl birlikte çalışacaklarını öğrenirler.

Geleceğin mesleğini belirleyecek STEM eğitimleri aldırın. Habsburg, Mckinsey Global Institute’nin gerçekleştirdiği Jobs Lost, Jobs Gained Araştırmasına göre gelecekte çocukların yüzde 65’inin bugün var olmayan mesleklerde istihdam edileceğini vurguladı. Habsburg, bugün, küresel olarak ortak tek müfradat olan STEM konuları ve 7 milyar insanla konuşmanın küresel tek yeni dili olan kodlamanın önemine dikkat çekti.

Çocuğunuzu gelecekteki dünyaya hazırlanırken bunları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Ahmet Gündoğmuş

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.