Yapay Zekâ Nedir?

 Yapay Zekâ Nedir?

Yapay Zekâ

Yapay zekâ nedir? Yapay zekâ, insanlığın sonunu mu getirecek yoksa kurtuluşumuz mu olacak? Gelin beraber bu sorulara cevap bulmaya çalışalım…

Artificial intelligence tanımlamasının dilimizde karşılığı yapay zekâyı tanımlayacak olursak; “Bilgisayarların veya bilgisayar kontrolündeki robotun çeşitli görevleri insan beynine benzer şekilde yerine getirebilmeyi amaçlar” Şimdi bu tanımı açıklamaya çalışalım. Yapay zekâ çalışmalarında genellikle insanın düşünme yöntemleri analiz edilir ve buna göre algoritmalar oluşturulur.

Y.zeka
Y. Zekâ Görseli

Günümüzdeki bilgisayarların bir düşüncesi yok, henüz bir zekaya sahip değiller, yani bilgisayarı veya robotu programlayanlar ne isterlerse onu yaparlar. Bir bilgisayardan veya robottan bir şey isteniyorsa, istenilen şeyin komutu kod olarak yazılmalıdır. İşte burada Makine öğrenmesi devreye giriyor. Sizler için Makine öğrenmesini yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Makine öğrenmesi nedir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Peki yapay zekâ işin içine girince neler oluyor? Şimdi sizden A noktasından B noktasına gitmeniz isteniyor ve bu gideceğiniz yol üzerinde engeller var. Karşılaştığımız engelleri aşmak için beynimiz daha önceki deneyimlerimizi saliseler içinde anlıyor ve tepki veriyor. Yapay zekânın amacı da tam olarak bu diyebiliriz, biz herhangi bir veri sağlamadan bağlantılar kurup tepki verebilen bir sistem.

Yukarıda ki örnekte Google Deepmind’in geliştirdiği yapay zeka algoritmasında kolları ve bacakları olan ya da sadece bacakları olan bir robottan A noktasından B noktasına gitmesi isteniyor. Yani sadece girdi verileri giriliyor. Videoda gördüğünüz yürümeyi, zıplamayı, koşmayı engellerden geçmeyi kendisi öğreniyor. Yapay zekânın amacı da insan gibi düşünüp, insan gibi karar veren bir sistem geliştirmek.

Y.zeka1
Y. Zekâ Görseli

Yapay Zekanın Kullanıldığı Alanlar

  • Yüz tanıma sistemleri

  • Akıllı Asistanlar

  • Öneri motorları

  • Sosyal Medya

  • Otonom Teknoloji

  • Sağlık

  • Siber Güvenlik Sistemleri

Gibi bir çok alanda kullanılıyor. Henüz yapay zekanın tam olarak hayatımıza girebilmesi için yeterli veri yok tam bu noktada Big data (Büyük veri) devreye giriyor.

Big Data

Big Data
Big Data Görseli

Verinin analiz edilip kategorize edildikten sonra anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmesine Big data denir. arama motorlarında yaptığımız aramlar, sosyal medyada yaptığımız etkileşimlerimiz, mailler, bireysel ve kurumsal verilerin analiz edildikten sonra işlenmesidir. Big data, IoT (Nesnelerin interneti) ile yapay zekanın tam olarak hayatımıza girebilmesi için yeterli veriyi sağlayacak.

IoT-Nesnelerin İnterneti
IoT (Nesnelerin İnterneti) Görseli

Bugünkü yazımızın sonuna geldik. Umarım aklınızdaki sorulara cevap bulabilmişsinizdir. Yapay zekanın insanlığı yok etme olasılığı yok diyemeyiz ama yok edecekse bile daha çok yolu var…

Diğer yazılarımız için;

Teknoloji haberleri için tıklayın

Eğitim haberleri ve daha fazlası için tıklayın

Savunma sanayi hakkında bilgiler için tıklayın

 

 

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yapay_zek%C3%A2

https://ioturkiye.com/2020/05/yapay-zekanin-8-ornegi/

https://medium.com/dusunenbeyinler/big-data-b%C3%BCy%C3%BCk-veri-analizi-d53d8f8ab52b

https://www.youtube.com/watch?v=D0NTkVrWG4Q&t=2s&ab_channel=BebarBilim

https://www.youtube.com/watch?v=gn4nRCC9TwQ&ab_channel=TechInsider

Abdullah Kalaycı

Mekatronik Mühendisi

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.