Yapay Zeka Çağına Hazır Mısınız?

 Yapay Zeka Çağına Hazır Mısınız?

Yapay Zeka Çağına Hazır Mısınız?

Yazımıza tüm dünyanın bu çağa bakış açısını şekillendiren 2 cümle ile başlamak istiyorum.

  • Dünyanın en değerli kaynağı artık petrol dedğil veridir! – The Economist

Dijitalleşen dünyada tıpkı petrol gibi işlenmeyi, hazır hale getirilmeyi ve bazı değerler üretilmeyi bekleyen şey artık veri olmuş durumda.

  • Yapay Zeka Yeni Elektriktir! – Andrew NG

Bu vizyon ile yapay zeka günümüzün yeni elektriği olduğu ve hayatımızın her alanında kullanılacak olduğu ifade edilmektedir.

İşte bu yeni veri petrolünden beslenen yapay zeka günümüzün yeni elektriği olarak adlandırılmaktadır. Peki Nedir bu veri bilimi ve yapay zeka?

Yapay Zeka ile ilgili araştırmalara başladığınızda ilk karşılaşacağınız tanımlamalardan birisi;

” Yapay Zeka, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. “

Yapay zeka o kadar hayatımıza girmiştir ki; farkında olsak da olmasak da günlük hayatımızda çoktan yapay zeka uygulamalarıyla etkileşime girmiş durumdayız. Nasıl Mı ?

Küçük çaplı uygulamalardan Büyük çaplı uygulamalara doğru hayatımızda yerini almış olan yapay zeka uygulamalarına hızlıca bir göz atalım.

Öncelikle günlük yaşantımızın bir parçası olan sosyal medya platformlarından başlayalım.

Facebook, Linkedın, İnstagram gibi platformların Arkadaş önerileri, yüklenen fotoğrafın isim etiketlerinin otomatik olarak etiketlenmesi, sosyal medyada belirlenip benzer içeriklerin sürekli karşımıza gelmesi; mesela youtube’da bir müzik dinlediğimizde öneri algoritmaları bizim ihtiyaçlarımıza en yakın olduğunu düşündüğü şekilde bazı kümeleşmeler yaparak bize bu ortamlarda ilgilenebileceğimiz içerikleri sürekli karşımıza öneri olarak getiriyor.Buda kişiselleştirme olarak geçiyor.

İnternet tarayıcılarında otomatik cümle/mesaj tamamlanması günlük hayatımızda çoktan yerini almış uygulamalardan birisi. Evde sadece eşimiz/arkadaşlarımızla konuştuğumuz konuya ilişkin çeşitli ürün ve içeriklerin çok şaşırtıcı bir şekilde sürekli karşımıza çıkması, bu da hedefli ürün pazarlama olarak geçmektedir.

Yine başka bir örnek olarak önceki hedefli ürünlere, kişiselleştirmelere benzer şekilde. Bir online alışveriş sitesinde online alışveriş yaptığımız sırada bu ürünleri alanlar bu ürünleride aldı gibi bildirimlerle karşılaşıyoruz.

Bu ve buna benzer bir çok uygulama günlük hayatımızda yapay zeka ile ilk temas noktalarında bulunan uygulamalar. Peki bu uygulamalar bununla mı sınırlı? Hayır. Bir sonra ki yazımızda daha detaylı inceleyeceğiz.

Bu yazı serimizde bizlerde bu çağdan uzak kalmamak, yakından takip etmek için gelişen teknoloji ve uygulamaları yakından izleyerek yeni çağa adepte olmaya çalışacağız.

Ahmet Gündoğmuş

Related post

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.