Yapay Zeka Çağı Günlük Hayattan Örnekler

 Yapay Zeka Çağı Günlük Hayattan Örnekler

Yapay Zeka Çağı Günlük Hayattan Örnekler

Bir önceki yazımızda ” Yapay Zeka Çağına Hazır Mısınız? ” sorusunu cevaplamak için kısa bir giriş yapmış, günlük hayatımızda çoktan yerini almış olan yapay zeka uygulamalarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise bir önce ki yazımızda olduğu gibi yapay zekanın günlük hayatımızda ki örneklerine biraz daha derinlemesine bakacağız

Bu yazımızla bağlantılı olan bir önceki yazımızı okumak ister misiniz?

Hayatımızı direk etkileyen ve kendisine çoktan yer bulan uygulamalara örnekler vermeye devam ediyoruz.

  • Müşteri Segmantasyonu : Kurumsal şirketlerin müşterilerini segmentlere, sınıflara, kümelere ayırıp, bu segmentlere göre satış stratejileri geliştirmesi. Böylece şirketler mevcut güçlerini daha optimum şekilde kalemize ederek daha optimal, daha fazla gelire dönecek bir şekilde süreçlerini ele almaktadır.
  • Kanser/Hastalık Teşhisi: Örneğin bir hastanın MR görüntülerinin incelenerek kanser hastalığına sahip olup olmadığına karar verilmesi. Google’ın da içinde bulunduğu bir akciğer kanseri teşhisi çalışmasında yapay zeka yaklaşık %94 başarı ile kanseri teşhis edebiliyor. Peki bir yapay zekanın bir hastalığı bu kadar yüksek başarıyla teşhis edebilmesinde ki mantık nedir ve bizim için bu neden önemlidir. Şöyle ki göreve yeni başlamış 24 yaşında bir doktor düşünelim. Birde 50 60 yaşında yaklaşık 20 30 yıldır işin içinde olan bir doktoru düşünelim. Elimizde iki farklı doktor profili var. Genç doktorumuz elinde ki MR görüntülerini inceleyerek bir kanser teşhisi yapma konusunda doğru karar veremeyebilir. Fakat tecrübeli doktorumuz bu konuda oldukça doğru kararlar verebilir. Sebebine gelecek olursak; tecrübeli doktorumuz meslek hayatı boyunca bir çok kanserli yada kansersiz MR görüntüsü görmüş ve geçmişte koyduğu teşhislerden ötürü oldukça fazla tecrübe kazanmıştır. Bunun aksine genç doktorumuz bu kadar fazla tecrübe kazanamadığı için doğru teşhis koyamayabilir.

Yapay zekanın önemi ise; bir doktorun 20 30 yılda göreceği deneyimi ( hasta sayısı, MR görüntüsü gibi ) bir sisteme entegre ederek yapay zekaya aktarabiliriz. Yapay zekaya kanserli olan ve kanserli olmayan MR görüntülerini göstererek onu eğittiğinizde sistem, Yani yapay zeka burada kanserli görüntülerle kanserli olmayan görüntülerdeki ayrıştırıcıları tespit ederek bu hasta kanserli yada kanserli değil teşhisindeki yorumu yapabiliyor. İşte yapay zeka bu yüzden önemli. Bir doktorun 20 30 yılda edinebileceği tecrübeyi çok çok kısa bir süre içerisinde yapay zekaya öğretebilir ve yüksek oranda doğru teşhis şansı yakalayabiliriz. İşte bundan dolayı yapay zeka mesleklerimizi elimizden alacak mı gibi bir çok soru da endişelerimiz arasında yerini alıyor.

  • Şirketlerin gelir tahmini ile strateji belirlemesi: Şirketlerin yıl sonu gelir ve satış sayılarını tahmin edebiliyor olması ve bütün bütün departmanlara buna göre görevler ve hedefler verebiliyor olması. Hatta öyle ki bir kendisi terk edecek müşterilerini, çalışanlarını tespit edebiliyor. İşte bu yüzden veri bilimi ve yaptıkları yapay zeka uygulamaları bu kadar kıymetli oluyor.,

Bu ve bunun gibi bir çok örnek daha var bir sonraki yazımızda bir kaç örnek daha vererek bu örnekleri daha da yakından inceleyeceğiz. Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere.

Ahmet Gündoğmuş

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.