Voltaj Regülatörü Nedir?

 Voltaj Regülatörü Nedir?

Voltaj Regülatörü Nedir?

Voltaj Regülatörü, sabit voltaj seviyesini otomatik olarak korumak için tasarlanmış bir sistemdir. Elektrik Elektronik sistemlerde sabit, düzenli bir gerilim gerektiğinde Voltaj Regülatörü kullanılır. Türkiye koşullarında şebeke gerilimi dalgalanma yapabilmektir. Bu dalgalanma belirli sınırlar içerisinde olursa çok problem yaşanmaz ancak yukarı ve aşağı yönde büyük dalgalanmalar yaşanırsa beslenilen yüklere ciddi zararlar verebilir. Bu gibi durumlarda, özellikle de kritik yüklerin beslendiği yerlerde sabit bir çıkış gerilimine ihtiyaç duyulur. Regülatörler girişine uygulanan gerilim değişken olsa bile çıkışından sabit bir gerilim alınan cihazlardır.
Bir Voltaj Regülatörü basit bir ileri beslemeli tasarım kullanabilir veya negatif geri besleme içerebilmektedir. Elektromekanik bir mekanizma veya elektronik bileşenler kullanabilir. Tasarıma bağlı olarak, bir veya daha fazla AC veya DC voltajını düzenlemek için kullanılabilmektedir.
LM2596 Ayarlanabilir Voltaj Regülatörü

Voltaj Regülatörünün Yapısı Ve Çalışma Prensibi

Bir Voltaj Regülatöründe, aşırı ve düşük gerilim koşullarındaki gerilim düzeltmesi yükseltme (boost) ve kovalama (buck) olmak üzere iki temel şekilde gerçekleştirilir. Bu işlemler manuel olarak veya otomatik olarak gerçekleştirilebilir. Düşük voltaj koşullarında boost işlemi voltajı nominal bir seviyeye yükseltirken, yüksek voltaj koşullarında ise buck işlemi voltaj seviyesini azaltır.
Regülasyon kavramı şebeke kaynağına ve ana şebekeden gerilim eklenmesi veya çıkarılması demektir. Böyle bir işlemi için, anahtarlama röleleri ile iki farklı konfigürasyonlarda bağlanmış bir transformatör kullanılır. Bazı regülatörlerde, farklı gerilim düzeltmeleri sağlamak için sarım üzerinde kılavuzlanmış bir transformatör kullanılırken, servo regülatörlerde geniş bir düzeltme aralığına sahip olmak için bir oto transformatör kullanılır.
Transformatörlü Regülatör Devresi

Voltaj Regülatörü Çeşitleri

Röle Tip Voltaj Regülatörü:

Bu tip regülatörlerde, voltaj ayarlaması röleler vasıtasıyla yapılır. Transformatörün yanında elektronik devre ve röleler bulunur. Elektronik Devre doğrultucu devresini, işlemsel yükselticiyi, mikro denetleyici birimi ve diğer küçük bileşenleri içerir. Bu cihazlar genellikle ±% 5 ila ±% 10 çıkış voltajı hassasiyeti ile ±% 15 ila ± 6 giriş voltaj değişimleri için gerilim ayarlaması yapar. Bu tip regülatörler yaygın olarak konut, ticari ve endüstriyel uygulamalardaki düşük dereceli cihazlarda düşük ağırlıkta ve düşük maliyetli oldukları için sıklıkla kullanılırlar. Ancak regülasyon hızları düşük, daha az dayanıklı, daha az güvenli ve çok yüksek gerilim dalgalanmalarına dayanamama gibi negatif yönleri vardır.
Röle Tipi Regülatör

Servo Voltaj Regülatörü:

Gerilim regülasyonu için bir servo motor kullanılır. Bunlar çoğunlukla yüksek çıkış gerilimi ayarı için kullanılır (tipik olarak ±% 1’den ±% 50’ye kadar giriş voltajı değişimlerinde). Bu regülatörlerde yükseltici transformatörün primer ucu otomatik transformatörün sabit tarafına, diğer ucu ise servo motor tarafından kontrol edilen hareketli kola bağlanır. Yükseltme trafosunun sekonderi, beslemeyle seri bağlanır.
Röle tipi stabilizatörlere kıyasla servo stabilizatör kullanmanın çeşitli avantajları vardır. Bunlardan bazıları daha yüksek düzeltme hızı, yüksek akımlara dayanma kabiliyetine sahip yüksek stabilize çıkış hassasiyeti ve yüksek güvenilirliktir. Bununla birlikte, bunlar motorların varlığından dolayı periyodik bakım gerektirir.
Servo Voltaj Regülatörü

Statik Voltaj Regülatörü:

Statik voltaj regülatörleri voltaj regülasyonu elde etmek için güç elektroniği dönüştürücü devresini kullanır. Servo regülatöre kıyasla bu cihazlarda daha hassas ve efekti gerilim regülasyonu yapmak mümkündür ve tipik olarak regülasyon ±% 1’dir. Bu regülatörler kompakt ebatları, seri düzeltme hızı, hassas gerilim regülasyonu, hareketli parçaların yokluğundan dolayı bakım gerektirmemesi, yüksek verim ve yüksek güvenilirlik gibi çok çeşitli avantajlar nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.
Statik Voltaj Regülatörü

Voltaj Regülatörü Nerelerde Kullanılır?

– Kesintisiz Güç Kaynakları
– Tıbbi Cihazlar
– Telekomünikasyon Cihazları
– Otomasyon Ekipmanları
– Ağaç İşleme Makineleri
– Enjeksiyon Makineleri
– Matbaa Makineleri
– Radyo Vericileri
– Televizyon Vericileri
– Tekstil Makineleri
– Tasarım Makineleri
– Elektrikli Ev Aletleri
– Klimalar
– Kuyumculuk Cihazları
– Teknik Cihazlar
– Yangın Güvenlik Sistemleri
– Personel Devam Kontrol Sistemleri
– Denizcilik Ekipmanları
– Fotoğraf Baskı Makineleri
– Asansörler
– Kartlı Geçiş Sistemleri
– Laboratuvar Cihazları
– Dişçilik Ekipmanları
– Lazer Cihazlar
– Telefon Santralleri
– Hırsız alarm Sistemleri
– Motorlu Kepenkler
– Bilgisayar Sistemleri
– Aydınlatma Üniteleri
– Kombiler
– Ambalaj Makineleri
– Deri İşleme Cihazları
– Motorlu Makineler
– Market Ekipmanları
– Isıtma ve Soğutma Sistemleri
Voltaj Regülatörü Nedir? adlı yazımızın sonuna geldik.
Teknoloji haberleri için tıklayınız.
Eğitim haberleri için tıklayınız.
Konferans arşivi için tıklayınız.

Mikroişlemciler Nedir?

Baskı Devre (PCB) Nedir?

Gömülü Sistemler Nedir?

Doğru Akım (DC) Nedir?

Diyot Nedir?

Alternatif Akım (AC) Nedir?

PLC Nedir?

Kondansatör (Kapasitör) Nedir?

Güç Elektroniği Nedir?

Röle Nedir?

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Voltaj_reg%C3%BClat%C3%B6r%C3%BC

http://www.2amuhendislik.net/regulator-kullanim-alanlari.html

https://trimbox.com.tr/regulator-nedir-nasil-calisir

 

Eray Kösebalaban

Balıkesir Üniversitesi | Elektrik Elektronik Mühendisliği

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.