ÜNİVERSAL MOTOR NEDİR?

 ÜNİVERSAL MOTOR NEDİR?

Üniversal Motor Nedir? 3

Bu yazımızda özel elektrik makinalarından devam edeceğiz.

Üniversal motorlar hem alternatif akımda hem de doğru akımla çalıştırılmalarından ötürü en sık kullanılan motorlar arasındadır. Yapı itibariyle doğru akım seri motoru olan üniversal motorlar seri motorun hız-moment karakteristiğine sahiptirler. Bu motorlar her ne kadar doğru akım ve alternatif akımda çalışsalar da gösterdikleri hız-moment karakteristiği her iki uyartımda birbirinden farklıdır.  

Yüklendikçe devir sayısı düşen bu tip motorlar sabit devir sayısı gerektiren uygulamalar için uygun değildir. Genellikle hafif ağırlıkta olup 1500-10000 d/d gibi devirlerde çalışabilir. Bundan dolayı stator ve rotor nüveleri paketlenen silisli çelik saclardan yapılır, dolayısıyla nüve kayıpları azaltılır.

Küçük güçlü ev, iş yeri, makine ve cihazlarda (mutfak robotu, dikiş makinası, süpürge makinası… ) kullanılır.

Tork-moment grafiğinde görüleceği üzere alternatif akımla besleme hız daha düşüktür. Bunun temel sebebi ise alternatif akımda endüvi ve seri sargı endüktansları üzerinde meydana gelen endüktif gerilim düşümünün etkisi ile endüklenen zıt emk’nın daha düşük olmasıdır. Zıt emk’nın küçük olması hızın da daha küçük olmasına sebep olur.

Bir diğer hususta alternatif akımla uyartımda tork değerinin daha düşük olmasıdır. Bunun sebebi ise alternatif akımda uygulanan akımın tepe değerinden dolayı ferromanyetik nüvenin daha çabuk doyuma gitmesidir. Bilindiği üzere B(ϕ)-H(I) eğrisinin dirsek noktasına yakın olarak tasarlanan elektrik makinelerinin de nüvenin doyuma gitmesi makinede üretilen torku olumsuz yönde etkiler.

Ia= Yük akımı

Rf= Uyartım direnci

Müslüm Yıldızbakan

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.