Sağlık Bakanlığı’ndan Online KoronaVirüs Kontrolü

 Sağlık Bakanlığı’ndan Online KoronaVirüs Kontrolü

tc sağlık bakanlığı

T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Online Koronavirüs Kontrolü sitesi üzerinden soruları cevaplayarak ön sağlık kontrolünüzü gerçekleştirebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığının, yeni tip koronavirüs (Covid-19) mücadelesinde vatandaşların hastalık riskini online sorgulayabilecekleri İnternet sitesini geçtiğimiz günlerde hizmete açmıştı. Yoğun ilgi gösterilen sistemde alınan sonuçlara göre vatandaşa koronavirüs ön değerlendirme hizmeti sunuluyor. Ön değerlendirmenin yüksek riskli çıkması halinde sistem, bir sağlık tesisinin ziyaret edilmesini öneriyor.

Yapılan çalışma ile sağlık çalışanlarının iş yükünü azaltmak ve halkı bilinçlendirmek amaçlanıyor. Makine öğrenme algoritması ile çalışan sistem, kullanıcılara bir takım sorular soruyor.

Online kontrolü başlatmak için, T.C. Kimlik Numarası, Baba Adı, Doğum Yılı ve Acil bir durumda iletişime geçilmesi için telefon numaranız istenmekte.


Burada ki bilgileri de doldurarak 4 sayfalık bir ankete katılıyor ve kontrolünüzü gerçekleştiriyorsunuz. Soruları yanıtladığınız zaman size testinizle alakalı sonuç bilgilendirmesi yapılıyor. Durumunuzda herhangi bir değişiklik olması halinde testi tekrarlamanız isteniyor.

Ayrıca, İşlenen kişisel verilerini bakımından veri sorumlusunun T.C Sağlık Bakanlığı olduğunu belirtmekte fayda var. Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde;

Bu uygulamada yalnızca; yeni koronavirüs (COVID-19) semptomlarına göre ön değerlendirme yapmak ve yapılan ön değerlendirmenin olumlu çıkması durumunda bir sağlık tesisini ziyaret etmeniz tavsiyesinde bulunmak, ayrıca girilen bilgilerle istatistiki çalışma yapmak amaçlarıyla kimlik bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, IP Adresiniz ve sağlık verileriniz işlenmektedir.

Ahmet Gündoğmuş

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.