Robotik Kodlama Nedir ?

 Robotik Kodlama Nedir ?

Robotik, makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, mekatronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, kontrol ve otomasyon mühendisliği, uçak mühendisliği, uzay mühendisliği bölümlerinin ilgilendiği, çok disiplinli bir bilim dalıdır.

Mekanik parça bütünlüğünün, elektronik devre kartları ve yazılımın birleşmesi Robotik sistemi oluşturur. Tasarlanan mekanizma bütününün kontrol edilebilmesi ve haberleşme sağlanabilmesi için robotik kodlamaya ihtiyaç vardır.

Robotik Sistemler Nedir?

Bir mekanik parça bütünün robot olarak tanımlanabilmesi için en önemli faktör çevresinden algılama yapabilmesidir. Bu algılamalar çeşitli sensörler sayesinde olur. Sensörlerden aldığı veriyi hafızasındaki yazılımla yorumlamalı ve ne tepkide bulunacağına karar vermelidir. Robotlar 3 ana kısımdan oluşur. Çevre hakkında bilgi edinebilecek sensörler, bu bilgileri işleyebilecek bir mikroişlemci ve etkinin gerçekleşmesini sağlayacak eyleyiciler bulunur.

Robotik sistemlerin amacı, makineleri gerekli elektronik devreler, sensörler, programlama kartları ve kodlanan yazılımlarla birlikte bir robotik sistem üretmek, makineleri akıllandırmaktır. Robotik sistemleri günümüzde her alanda görmeye başlasakda saatlerce havada kalabilen insansız hava araçları, metrelerce derinliğe inebilen insansız sualtı sistemleri gibi birçok alanda, insanlar için tehlike oluşturabilecek ortamlarda kullanılarak insanlığa fayda sağlamaktadır.

Robot Kol Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Yazısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Robotik Kodlama Nedir:

Bir robotun veya bilgisayar programının okuyabileceği ve yürütebileceği yazılı talimatlardır. Bir robot tarafından gerçekleştirilmesi gereken görevin belirlenmesi, bu amaca uygun kodun tasarlanıp ve robota gönderilmesidir.

Robotik Kodlama Eğitimleri:

Dünyamızın hızla dijitalleşmesi ile birlikte yenilikçi ve üretim odaklı teknolojilere de ihtiyaç hızla artmaktadır. Bu ihtiyaca karşılık olarak, profesyonel olmayan insanlar ve çocuklar için Robotik ve kodlama eğitimleri verilmektedir. Ülkemizde de bazı okullar ve özel eğitim kurumları çocuklar için bu eğitimleri vermektedir. Eğitimler sayesinde çocuklar erken yaşta analitik düşünme becerisi kazanmakta ve robotik alanda bilgi sahibi olmaktadırlar. Siz de robotik kodlama alanında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Arduino ve Raspberry pi gibi geliştirme kartlarıyla robotik bilimine giriş yapabilirsiniz. Arduino Nedir? Raspberry Pi Nedir? yazılarına üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 Diğer yazılarımız için;

Teknoloji haberleri için tıklayın

Eğitim haberleri ve daha fazlası için tıklayın

Savunma sanayi hakkında bilgiler için tıklayın

 

Kaynakça:

https://www.iienstitu.com/blog/robotik-kodlama-nedir-nasil-yapilir

ttps://maker.robotistan.com/robotik

Robotik Kodlama Nedir?

Abdullah Kalaycı

Mekatronik Mühendisi

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.