Raspberry Pi

 Raspberry Pi

 

Raspberry Pi Nedir?

Kredi kartı boyutlarında bir bilgisayar olarak tanımlanan Raspberry Pi, masaüstü veya dizüstü bilgisayarın yapabildiği birçok işi yapabilmektedir.

Raspberry Pi, Raspberry Pi Vakfı tarafından okullarda basit bilgisayar biliminin öğretilmesi amacıyla geliştirilen bir karttır. Küçük boyutu, uygun fiyatı ve özellikleri ile sadece çocuklar için değil yazılımcılar, makerlar ve eğitimciler tarafından da kullanılmaktadır.

Raspberry pi’yi bir bilgisayar olarak kullanabilmek için; Monitör, Klavye ve Mouse bağlanması yeterli olacaktır. Ofis programları, internette gezinmek, video izlemek gibi (1080p videoları bile rahatlıkla oynatabilmektedir) kişisel bir bilgisayardan beklenen çoğu işlevi yerine getiriyor. Kart üzerindeki GPIO pinleri sayesinde elektronik projelerde kullanılır. Raspberry modelleri ile yapılmış birçok proje vardır.

İşletim Sistemi ve Programlama:

Raspbian adlı özelleştirilmiş bir Debian olan işletim sistemini kullanabileceğiniz gibi Pidora, Snappy Ubuntu Core ya da desteklenen diğer işletim sistemlerini resmi web sitesinden indirebilirsiniz. Bunların yanı sıra Arch Linux ARM ve Windows 10 IoT Core işletim sistemlerini de destekliyor.

Python programlama diliyle programlanabildiği gibi C,  C++ ve Perl programlama dilleriyle de kullanılabilir.

Raspberry Modelleri:

         Model A:

En temel sürümüdür. 1 adet USB portu, 3.5mm strereo ses çıkışı, kompozit video ve HDMI çıkışı bulunur. Ethernet girişi yok ve 256MB RAM kapasitesi vardır.

         Model A+ :

Model A’nın güncellenmiş versiyonudur. 26 adet olan GPIO pini 40 pine çıkartılmıştır. Mikro SD kart slotu eklenmiştir. En küçük boyutlu modeldir.

 

         Model B:

2 Adet USB portu, Ethernet girişi, HDMI ve kompozit video çıkışı bulunmaktadır. 512MB RAM belleği ve 26 adet GPIO pini vardır.

         Model B+:

Model B’den farkı 4 Adet USB portu, micro SD kart ve 40 GPIO pinidir.

 

         RP Model 2:

Daha önceki modellerine göre en güçlü kart Pi 2 modelidir. 4 çekirdekli işlemci ve 1GB RAM bulunmaktadır.

 

         RP Model 3 :

Pi 2’nin devamı olan bu modele wifi ve bluetooth bağlantısı eklenmiştir. 1,2Ghz frekansında çalışmaktadır.

         RP Model 3 B+ :

1.4Ghz hızına sahip 4 çekirdekli ARM Cortex-A53 CPU bulunmaktadır. Ağ ve CPU performansı açısından geliştirilmiş modeldir.

 

         RP Model Zero :

Pi model B ile aynı özelliklere sahip olan zero modeli $5 dolarlık satış fiyatıyla çok ses getirmiştir. En küçük boyutlu modeldir.

 

        RP Model 4 B:

En güncel modeldir. Bu modelde 2-4 ve 8GB ayrı üç model sunulmaktadır. Pi 4 modelinde giriş portu olarak USB-C kullanılmıştır. 2 Adet USB 3.0 2 adet USB 2.0, Ethernet girişi ve en önemlisi 2 adet micro-HDMI(4K) portu vardır.

Diğer yazılarımız için;

Teknoloji haberleri için tıklayın

Eğitim haberleri ve daha fazlası için tıklayın

Savunma sanayi hakkında bilgiler için tıklayın

 

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi

https://maker.robotistan.com/raspberry-pi-dersleri-0-raspberry-piyi-taniyalim/

https://mucitiz.biz/blog/raspberry-pi-nedir/

Abdullah Kalaycı

Mekatronik Mühendisi

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.