Nesnelerin İnterneti (Internet of Things)

 Nesnelerin İnterneti (Internet of Things)

Internet of Things, yani Nesnelerin İnterneti geleceğin teknolojisinde bugünkü konumuz Nesnelerin İnterneti (Iot)…

IoT -1

Nesnelerin internetini, aklınıza gelebilecek her nesnenin internete bağlı ve diğer nesnelerle iletişim halinde olması anlamına geliyor. Nesneler ortamdan topladığı verileri bir buluta gönderir ve burada saklanır. Gerektiğinde başka bir cihaz veya nesne buluttaki verilere erişir birbirleriyle iletişim kurup aldıkları veriye göre hareket ederler. Şimdi durun ve etrafınıza bakın. Etrafınızda internete bağlı herhangi bir nesne görebiliyor musunuz? Cevabınız tabii ki de hayır. Ama birkaç yıl sonra evimizin içerisindeki beyaz eşyalardan şehrimizdeki çöp kutularına kadar nesneler internete bağlı olacak. Peki nasıl olacak ve bize ne yararı olacak birazda bunlardan bahsedelim.

Bir cihazın akıllı sayılabilmesi ve nesne olarak tanımlanabilmesi için, bir sensörü olması ve internete bağlanabilir olması gerekmektedir. Bu sayede akıllı nesne dünyanın herhangi bir yerinden erişilebilir ve kontrol edilebilir hale gelmektedir.

Iot uygulamaları bir sensörün değil, birden fazla fazla sensörlerin verisinin birleştirilerek değer üretilmesi anlamında kullanılmaktadır.

IoT -2

Örnek verecek olursak, Bir oteldeki her bir odadaki karbonmonoksit oranı sensörler yardımıyla ölçülüp, yönetici sisteme iletilir. Yönetici sistem, kritik eşik aşılınca elektrik-gaz vanalarının kapatılması ve gerekli odalardaki yangın musluklarının açılmasını denetleyebilir. Bunun yanı sıra yönetici sistem, kritik eşik aşılmasa bile zaman içerisinde gelen verileri inceleyerek odalardaki karbonmonoksit oranının günün hangi saatlerinde daha yüksek olduğunu analiz ederek, o saatlerde pencerelerin kapalı kalmasını önerebilir.

Örneğin biggbelly isimli bir çöp kutusu içerisindeki sensörlerden aldığı verilere göre kapasitesi dolunca temizlik görevlilerine bildirim gönderiyor.

Akıllı sulama sistemi, toprağa yerleştirilen sensörler sayesinde topraktaki nem oranını ölçerek ne zaman ve ne kadar su verileceğini hesaplayabilen ve hava durumunu kontrol ederek yakın bir zamanda yağış olacaksa ona göre sulama yapabilen bir sistem düşünün. Bu örnekte gördüğümüz gibi birbirleriyle iletişim halinde olmaları işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor.

Çevremizde internete bağlı cihazlar var. 2023’de internete bağlı cihazların sayısının 50 milyarı aşacağı ön görülüyor. Gelişen teknolojiyle birlikte milyarlarca nesnenin internete bağlı ve birbiriyle iletişim halinde olduğunu düşünün. Bu cihazların aldığı veri yapay zeka yazısında big data’nın şu an yetersiz olduğundan bahsetmiştik. Big data için önemli verileri nesnelerin interneti sağlayacak.

Big Data
BigData

 

Uygulama Alanları

Akıllı Ev

Akıllı çevre

  • Hava kirliliği, orman yangınları, baraj doluluk oranları çevresel faktörlerin izlenmesi, kaydedilmesi ve gerekli işlemlerin yapılması amaçlanıyor.

Akıllı Şehir

  • Akıllı otoparklar, atık yönetimi ve trafik sistemleri gibi daha verimli bir yaşam amaçlanıyor.

Akıllı Hayvancılık

Hayvanların bulunduğu ortamın ısı, sıcaklık, nem, gaz durumu gibi parametrelerin kontrol edilip gerekli eylemlerin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

 

Diğer yazılarımız için;

Teknoloji haberleri için tıklayın

Eğitim haberleri ve daha fazlası için tıklayın

Savunma sanayi hakkında bilgiler için tıklayın

 

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nesnelerin_interneti

https://www.youtube.com/watch?v=izHUzKtlGxM&ab_channel=BebarBilim

Abdullah Kalaycı

Mekatronik Mühendisi

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.