Modern Çağda Vezne; ATM

 Modern Çağda Vezne; ATM

ATM (Otomatik Vezne Makinesi)

Günümüzde hemen her işlemimizde ATM ile karşı karşıya gelmişizdir. Fatura ödeme, para yatırma, para çekme gibi birçok işlemi kısa sürede yapmamızı sağlamaktadır. Bankalar da sıra beklemek ya da yapılan işlemi beklemeyi çoğu kişi zaman kaybı olarak görür. İşlemlerini daha hızlı yapmak ve vakit kaybetmemek için ATM’leri tercih ederiz.

Türkiye’de yaklaşık olarak 50 binden fazla ATM bulunmaktadır. İşlemimizi kolaylaştıran ATM’lerin geçmişine bakarsak, ATM 1939 yılında icat edildi. Çok fazla talep görmeyince piyasadan kalkmak zorunda kaldı. Günümüzdeki ATM’lerin ilk adımları 1968 yılında Donald Wetzel tarafından oldu. Türkiye’de kullanılması ise 1982 yılında “Bankamatik” adı ile İş Bankası tarafından kurulmuştur.

İşlem Basamakları

  1. Kartı girişi bölümünün iç yüzünde 2 adet okuyucu bulunmaktadır. Kartınızı soktuğunuz zaman kartınızın üzerinde bulunan siyah şeritte bulunan milyonlarca iki rakamlı kodlar sayesinde işleminizi yapar. İlk okuyucu kartınızın geçerli olup olmadığını kontrol eder. İkinci okuyucu ise network sistemi üzerinden bankadaki hesap bilgilerinize ulaşır.
  2. Şifrenizi girdiğinizde hesap bilgileriniz onaylanır.
  3. Bankamatik kasası erişime açılır. Kasanın içerisinde banknotların bulunduğu tepsiler vardır. Banknotların sıralı bir şekilde durmasını sağlıyor.
  4. İşleminiz gerçekleşiyor.
  5. Banka bilgisayarı yaptığınız işlemi kaydediyor. Böylelikle kartınızı iade etmesi gerektiğini veya makbuz kesmesi gerektiğini saptıyor.

Para çekme sırasında vakum kapakları açılarak parayı çeker ve her seferinde tek banknotu tutar. Döner silindirler yardımı ile dışarıya açılır. Paranın teker teker verilmesi sizin eksik ya da fazla ödeme almanızı engellemek içindir.

Makine para sayımını çok dikkatli şekilde yapmak zorundadır. Her banknot vakum kapaklarından sonra silindirlere sıkışıyor. Sensörler ile banknotun boyutlarını ve yaklaşık mürekkep kalınlıkları hesaplanıyor. Olası bir durum da misal kalınlığının 2 katına çıktığında 2 banknotun sıkıştığını saptayabiliyor. Ya da kalınlığının ince olduğunda banknotun yıpranmış olabileceğini veyahut sahte olabileceği saptıyor.

ATM’lerin içlerinin para ile dolu olması suç işlemelerini cezbediyor.  Cihaz yaklaşık olarak 100 kg’dan fazla çelikten üretilmiştir. Ve 22 tonluk darbelere karşı dayanıklı bir cihazdır.

Oldu ki bu 22 tonluk darbe dayanıklı cihaza bir şekilde girmeyi başardılar. Kasanın mühürlerinin zarar görmesi durumunda tepsilerin içindeki boya tenekeleri patlayarak banknotu kullanılmaz hale getirir. Cihazın aynı zamanda nerede olduğunu gösteren GPS sistemi de vardır.

Kaynakça:

  1. https://tr.wikipedia.org/wiki/ATM_(makine)
  2. http://pekinasilcalisir.blogspot.com/2016/02/atm-nasl-calsr.html
  3. https://www.youtube.com/watch?v=eyGF_I-KSjI

 

Ahmet Gündoğmuş

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.