Mekatronik ve Kadın

 Mekatronik ve Kadın

MEKADIN

Annelerimiz hepimizin ilk ve en güvenilir bilgi kaynağıdır. Anadolu tarihi ve öncesine baktığımızda başarılı annelerimiz aslında kadınlarımız vardır. Kadınlar anne olabilme özelliklerinden dolayı toplumda bilgi akışı ve toplumun yönlendirilmesinde büyük önem taşır. Tarihimize bakıldığında dönemin şartlarına göre kadın kimliğini koruyarak çok önemli işlerin altından başarı ile kalkmış kadınlar görmekteyiz. Toplumumuzun bu başarısının, geleceğin en mühim öznelerinden olan mekatronik ile devam edebileceğini öngörmekteyiz.

Endüstri gelişimlerinin sonuncusu ve gelecekte gelişecek olan endüstri devrimlerinin temeli olacak olan Endüstri 4.0’ın temel unsuru ve gerçek anlam kavramı Mekatronik’tir. Günümüzde ve gelecekte üretim hayatında yer alacak olan Mekatronik kavramına kadınlarımızın günümüzdeki paydasından daha çok paydada yer alması gerekmektedir. Ülkemizde meslek seçimi, toplumsal cinsiyet eşitçiliğinin sağlanması için en uygun mecradır. Mekatroniğin önemi adına bu eşitliği yakalamak için kadınlarımızın mekatronik alanına yönelmesi yegane fırsattır.
Kadınlarımızın mühendis olabileceğine ve bu işi; iş geliştirme ve üretimde, sanayide ve sahada kısacası bir mühendisin yapabileceği her iş ortamında çalışabileceğine inancımız tamdır.

Ülkemizde, geçmiş tarihimiz ve Atatürk’ün bizlere öğretisini gerçekleştirmek adına, Mekatronik ve Kadın’ı gerçek bir olgu ve gelecekteki sanayimizin özlerinden biri yapmayı hedefleyen bir ekip olarak yola çıktık. Emin adımlarla ilerlediğimiz ve ilerleyeceğimiz bu yolda, iki adet kurul kurma ve MEKADIN oluşumu için projeler yapmak ve gerçekleştirmek en büyük gayemizdir.

Günümüzdeki ve gelecekteki MEKADIN’ların destekçisiyiz.

Ahmet Gündoğmuş

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.