Mekatronik Mühendisliği Nedir?

 Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Mekatronik Mühendisliği Nedir?  Mekatronik Sistemler Nedir?

Mekatronik mühendisliği nedir? Mekatronik’ten bahsedilince akla gelen ilk şeyler robotlar, otonom sistemler, yapay zeka…

Geleceğin  mesleği olarak hitap edilen Mekatronik mühendisliği en basit anlamıyla mekanik ve elektronik kelimelerinin birleşimden türemiştir. Mekatronik mühendisliği  makine, yazılım, elektronik ve kontrol mühendisliği gibi insan bedeni kullanmadan fiziksel iş yaptıran sistemleri tasarlayan çok yönlü bir mühendislik dalıdır.  

Teknolojinin gelişimi ile birçok alanda mekatronik sistemlerle karşılaşıyoruz.  Mekatronik mühendisleri bu sistemlerin tasarımda, üretiminde, bakım-onarımında yer alır, yani sistemin en başından sonuna kadar mekatronik mühendisi sorumludur.

Mekatronik Sistem Nedir?

Mekatronik sistemler mekanik ve elektronik bileşenlerden oluşur. Bir mekatronik sistem kontrol ettiği çevrenin bilgilerini sensörler yardımıyla alır ve kontrol donanımına(mikroişlemciler-mikrodenetleyiciler)  gönderir. Kontrol donanımı gelen bilgiyi hafızasındaki yazılım ile karşılaştırır, işler ve çıkıştaki mekanik sistemlere iletir, mekanik sistemler ise gerekli etkiyi yaratır.

Mekatronik sistem

 

Kısacası bir mekatronik sistem;

 • Çevresinden algılayıcılar (sensörler) yardımı ile veri toplar

 • Topladığı verileri işler

 • Karar verir

 • Çıkışa gönderir

  3 Boyutlu yazıcılar, CNC makineleri, Robot kollar, İHA(İnsansız hava aracı), SİHA(Silahlı insansız hava aracı) ve Otomasyon sistemleri gibi birçok sistem mekatronik sistem örnekleridir.

  Mekatronik Mühendisi İlgi Alanları

  • Endüstriyel otomasyonlar

  • Robotik kodlama ve yapay zeka

  • Otonom sistemler

  • İnsansız sistemler

  • Savunma sanayi

  • Tıp

  • Tarım

                

  Gibi birçok alan ile ilgilenir.

  Mekatronik Mühendisliğinde Verilen Eğitimler

  Mekatronik dalında lisans eğitimi alan kişilere CAD/CAM, Elektronik Devre, Robotik, Mekanik, Mikrodenetleyici-Mikroişlemci, Algoritma ve Programlama gibi ana derslerin yanında Statik, Termodinamik, Akışkanlar Mekaniği, Makine Teorisi, Güç Elektroniği gibi bir çok uzmanlık gerektiren alanlarda eğitimler verilir. Bu eğitimleri alan kişilerden  bütün bu alanlarda uzman olması beklenmez, temel mantığını kavradıktan sonra kişinin kişisel seçimi ve kendini bir konuda uzmanlaştırmasına bağlıdır.

   

  Kısaca toparlayacak olursak Mekatronik mühendislerinin çalışma ve uygulama alanları oldukça geniştir. Başarılı bir mekatronik mühendisi olmanın yolu bölümünü sevme, hevesli olma, sürekli kendini geliştirme isteğinde olma ve takım çalışmalarıyla proje yapıp geliştirme yönündedir. Unutmayın ‘Gelecek Mekatronik Mühendisleri ile Gelecek’

 

                                  Teknoloji haberleri için tıklayın

                                  Eğitim haberleri ve daha fazlası için tıklayın

                                  Savunma sanayi hakkında bilgiler için tıklayın

 
Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mekatronik

Mekatronik Mühendisliği Nedir Ne İş Yapar

https://www.mekatronikmuhendisligi.com/mekatronik_muhendisleri_ne_is_yapar.html
 
 
 

Abdullah Kalaycı

Mekatronik Mühendisi

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.