Linux İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi, günümüz teknolojisinin ortaya koyduğu imkânların yazılım açısından merkezinde yer alıyor. Sadece bilgisayarlar değil birçok farklı elektronik cihaz işletim sistemine sahip. Cihazın sahip olduğu tüm temel özelliklerin işlevsellik kazanmasını sağlayan işletim sisteminin bilgisayarlar özelinde Microsoft Windows, macOS X ve Linux gibi farklı yazılım ve arayüz özelliklerine sahip çeşitleri bulunuyor. linux çeşitleri :

MX

Debian tabanlı en iyi dağıtım , hafif ve gerçekten kullanışlı.

Linux Mint

Ubuntu ve Debian tabanlı kullanıcı dostu bir dağıtım, Windows’a benziyor ve hafif bir dağıtımdır.

Ubuntu –

Debian tabanlı, tüm en zamanların en favori dağıtımı, Yeni başlayanlar için 2020’nin en iyi seçeneği olarak görülebilir.

Elementary OS –

Debian tabanlı, MacOs’ a benzerliği ile ön plana çıkıyor.

Manjaro Linux –

Arch Linux tabanlı en iyi Linux dağıtımı, hafif olması için sadece gerekli paketler eklendi.

Zorin OS –

Debian tabanlı görünüm olarak windows’a banzeyen br dağıtım.

Fedora

Yazılım teknolojisi açısından en ileri düzeyde tasarlanmış, başka bir işletim sistemi tabanına sahip olmayan, topluluk tarafından oluşturulmuş en iyi Linux dağıtımı.

Debian –

Sıfırdan inşa edilmiş, çok kararlı olacak şekilde tasarlanmış en iyi Linux dağıtımı.

CentOS 

Fedora ve Red-Hat tabanlı, hem ücretsiz hem de kurumsal düzeyde işletim sistemi kararlılığı isteyen kullanıcılar için tasarlandı. Ayrıca web hosting sektöründe en çok tercih edilen dağıtım diyebiliriz.

Kali Linux –

Debian tabanlı, siber güvenlik ve pentester alanında çalışanlar ya da hobi edinenler için en iyi linux dağıtımıdır. İçinde gerekli tüm araçlar hazır halde gelir.

Linux Dağıtımı Nedir?

Windows ve Mac OS X’i herkes bilir. Bunlar ticari amaçlar için yazılır ve satılır. Linux ise bu durumdan çok farklıdır. Açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak ayrıca çok fazla programlama bilgisi olmadan kendi işletim sistemlerini oluşturmak isteyen herkes için kullanılabilir.

Birisi temel olarak mevcut bir Linux dağıtımını kullanarak kendi sürümünü oluşturduğunda (veya çekirdek kodunu kullanarak bir taban olmadan bir tane oluşturduğunda), bu tüm pakete Linux dağıtımı denir.
Kısaca çekirdeğini alır , dilediğiniz paketleri ekler ya da kaldırır ve görünümünü değiştirir iseniz kendi dağıtımınızı insanların kullanımına açabilirsiniz.

Linux Nedir?

Linux, bilgisayar işletim sistemlerinin temel parçası olan çekirdek yazılımlarından biri. Serbestçe dağıtılabilen, çok görevli ve çok kullanıcılı UNIX ortamının bir türevi olan Linux günümüzde daha çok bilişim uzmanları tarafından tercih ediliyor. Ücretsiz dağıtıma sahip olduğu gibi açık kaynak kodları da kullanan  kullanıcılar tarafından tekrar programlanabilmeyi ve geliştirilebilmeyi mümkün kılıyor.
Herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemi olan , başta IBM ve PC uyumlu bilgisayarlar olmak üzere birçok farklı cihazda rahatlıkla kullanılabilir. Gelişimi dünya üzerindeki tüm internet kullanıcılarına açık olarak gerçekleşiyor, bu da sistemin hatalarının tespit edilip düzeltilmesini kolaylaştırıyor. Gelişim sistemi bu özellik sayesinde evrimsel olarak ifade edilebiliyor.

Geçmişten Bugüne ?

1991’de Finlandiyalı bir üniversite öğrencisi olan Linus Torvalds tarafından geliştirildi. UNIX’ın yazılım ortamında sıfırdan üretilen bu işletim sisteminde oradan alınmış herhangi bir kod bulunmuyor. 1992’de Linus Torvalds kendi geliştirdiği bu işletim sistemini daha çok geliştirici ve kullanıcının desteğini almak için özgür bir yazılım olarak GNU Kamu Lisansı aracılığıyla yayınladı.

Linux Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Böylelikle  GNU birbirlerinin eksiğini tamamlayıp tam bir işletim sistemi olarak kullanıcılarla paylaşılabilir hâle geldi. Linus Torvalds’ın GNU Kamu Lisansı’nı tercih etmesi açısından oldukça kritik bir nokta. Zira bu sayede dünya üzerindeki birçok gönüllü bilişim uzmanının katkısını almayı başardı, bu da işletim sisteminin gelişim sürecini olumlu etkiledi.

İnternet’in Linux’a etkisi

İnternet özgür yazılımların ihtiyacı olan, evrensel olarak birlikte yazılım geliştirebilme ortamını herkese sağlayan bir alan açmıştır. GNU/Linux projesi bu imkânı çok iyi değerlendirerek 90’lı yıllardan günümüze kadar Dünya çapındaki uzmanlardan katkı alarak gelişmiştir.
Özellikle Apache yazılımı rakiplerine göre internet sunucularının daha hızlı ve kararlı, maliyet açısından daha ucuz olmasını sağlamıştır. Bu durum 90’lı yılların sonlarından itibaren sistemlerin ticari ve teknolojik olarak gelişmesine büyük katkı yapmıştır.
Ayrıca 2000’li yıllarda internetin evlere ve küçük işletmelere kadar yaygınlaşması çok geniş internet altyapısına ve çok farklı özellikteki ağ cihazlarına olan ihtiyacı arttırmıştır. GNU/Linux sisteminin cihaz üreticileri tarafından sınırsızca özelleştirilebilir olması ve ücretsiz sunulması bu üreticiler tarafından yaygın olarak tercih edilmesine neden olmuştur.

Masaüstünde kullanılmaya başlaması

çekirdeği tek başına çalıştırıldığında grafiksel bir masaüstü ortamı sağlamaz. Bunun için pek çok yazılımın bir araya getirilmesi gerekmektedir.
Gerçekte 1991 yılında UNIX sistemlerde grafik arabirim sağlamak üzere geliştirilen X386 projesi mevcuttu. Ancak projenin SGCS firmasına özgür olmayan bir lisansla satılması ile bu projenin özgür versiyonu olan X386 arasında bazı hukuki sorunlar ortaya çıktı. Ayrıca bazı teknik sorunlar projenin gelişmesini yavaşlattı.
X.Org Konsorsiyumu 2004 yılında XFree86 kodlarını çatallayarak X Pencere Sistemini geliştirmeye başladı ve 2005 yılında ilk sürümünü duyurdu. Ancak bu tarihe kadar MacOS ve özellikle Microsoft Windows işletim sistemleri, masaüstü sistem piyasasında çoktan lider ve belirleyici konuma gelmişti.
Bundan sonraki dönemde de ticari
dağıtımlarının gelirlerini masaüstü yerine sunucu ve mobil sistemlerden elde ediyor olması geliştiricilerin ve şirketlerin masaüstü ortamına desteğinin kısıtlı olmasına yol açtı. Ancak günümüzde sistemlerin GNOME, KDE, Xfce gibi gelişmiş masaüstü teknolojileri mevcuttur, bu konudaki bilgilere Masaüstü ortamı maddesinden ulaşılabilir

Berkay Kaşıkçı

17 aralık 2001 tarihin de doğdum ve kendimi bildim bileli elektronik cihazları tamiratı ile uğraş içindeyim. Akrabalarımızın ve ailelerimizin vesilesi ile bu yönde daha fazla yoğunluk verdim. Liseyi kazandığım gün ilk önceliğim uçak ve motor bakım meslek lisesiydi. listem de 3. sırada idi fakat gelmedi ve sağlık meslek lisesine gitmek zorun da kaldım . 4 sene boyunca sağlık dersleriyle yoğunlaştım ve burada eğitim görmeye başladım . Burada pek mutlu olmadığımı biraz geç fark ettim zaten çocukluk hayalini ben gerçekleştirememiştim burada ne işim vardı ? 4 sene sonun da üniversite sınavına girdim ve tek hedefim elektrik elektronik mühendisliği kazanmak idi. ve bu gerçekten çok zordu . Görmediğin derslerden çok zor sorularla  ve zor şartlar altında kazanmam gerekiyordu . Pes etmedim hırs ve azimle 2020 yılında elektrik ve elektronik bölümünü kazandım . Bir çok sertifikaya sahip ve öğrenmeye açığım . Burada bir çok eğitim paylaşılıyor bir çok danışman hocalarla eğitim veriliyor. Eğer siz de mühendis adaylarsanız ve öğrenmeye açıksanız burası tam size göre .Türkiye'yi daha iyi hale getirmek ve mühendis adaylarımızı yurt dışında ki rakiplerimizden çok daha iyi hale getirme dileğiyle kendinize iyi bakın...

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.