Kendi Kendine Yürümeyi Öğrenen Robot

 Kendi Kendine Yürümeyi Öğrenen Robot

Kendi Kendine Yürümeyi Öğrenen Robot

Google, bir kaç saat içinde kendi kendine yürümeyi öğrenen robot geliştirdi.

Daha önceki yazılarımızda yapay zekanın günümüzde ne denli gelişmiş ve hayatımızın bir çok noktasında hızla yerini aldığından bahsetmiştik. Son yıllarda hayatımızın bir parçası haline gelen yeni teknolojiler ve yapay zeka uygulamaları her geçen gün hızla artıyor.

Google Robotics’e bağlı Georgia Teknoloji Enstitüsünde çalışan araştırmacılar, bir kaç saat içinde kendi kendine yürümeyi öğrenen bir robot geliştirdi. Derin öğrenme ismi verilen yapay zeka yöntemi kullanıldı ve sisteme yürümeyi öğrenme görevi programlandı. Sistem üç farklı yüzeyde kendi başına yürüme becerisine sahip. Bu yüzeyler ise; Düz Zemin, Yumuşak Zemin ve Girintili çıkıntılı kapı paspası.

Robot öncelikle ileri geri sallanma hareketi yapıyor. Ardından da bacaklarını bükerek/hareket ettirerek kendisinin ileriye doğru hareket etmesini sağlayacak doğru sıralamayı bulmaya çalışıyor. Bu esnada başka bir algoritma ise robot yere düştüğü zaman tekrardan kalkmasına yardım etmek için kullanılıyor.

Robot başladıktan birkaç saat sonra yüzeylerin hepsinde sorunsuz bir şekilde yürümeye başladı. Daha sonrasında ise araştırmacılar robot ile kol bağlantısı yaparak sağa sola hareket etmesini sağladılar.

Ahmet Gündoğmuş

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.