Kaliteli Kumpas Markaları

 Kaliteli Kumpas Markaları

Kaliteli Kumpas Markaları hakkında şu şekilde bilgi verebiliriz; Kumpas, üzerindeki çeneler, bölüntüler (taksimatlar) ve kılıç kışı sayesinde hassas ölçümler yapmaya yarayan alet olarak bilinir. Dış ölçü, iç ölçü, derinlik, kama kanalları, segman kanalları ve çap gibi ölçümleri yapmak için kullanılır. Cetvel ve sürgü’den (verniyer) meydana gelir. Üründeki kılıç kısmı ölçüm yapmaya yarayan asıl yerdir. Görüntü olarak T cetvelini andırır.

Kumpasların verniyer üstündeki eşit bölüntüleri yardımıyla hassasiyetleri belirlenir. Ölçümü yapılacak hassasiyete göre de kumpas seçimi yapılır. Bu hassasiyetler 0.10 mm, 0.05 mm, 0.02 mm ve 0.01 mm gibi çeşitlendirilebilir.

Mühendislik, üretim ya da talaşlı imalatta bir kanal, delik, basamak ya da oluk derinliklerinin ölçümünde de kullanılan ölçüm aletleridir. Okunacak değer dereceli bir ölçek, gösterge kadranı, dijital ekran ya da analog sayaçtan görülebilir. Inch değeri ve metrik değer olarak ölçüm gerçekleştirilebilir. Bu ölçümleri “mm” ya da “inç” değeri olarak sonuçlandırır.

Kaliteli Kumpas Markaları ve Özellikleri

Otomobil lastik dış derinliğinin ölçümünü yapan basit modellerden, çok daha hassas değerlere sahip olan düşük toleranslı gelişmiş modellere kadar birçok çeşidi bulunur.

  • En büyük avantajlardan biri hassas olmasıdır.

  • Kumpas çeşitleri genel olarak kullanan kişiye kolay okuma özelliği sunmasıdır.

Kaliteli kumpas markaları tıpkı kumpas çeşitleri gibi fazladır. Fiyatlandırma olarak markadan markaya çok fazla bir değişiklik yoktur. Genel olarak aynı fiyat aralıklarında değerlere sahiptir. Birden fazla çeşide sahip olan kumpaslar çok çeşitlendirilmiştir. Bunun sebebi de birbirinden farklı uzunluk ve hassaslığa sahip olmalarıdır. İhtiyaca göre tercih ve kullanılan kumpas değişiklik göstermektedir. En küçük aralıklarda bile ölçüm kolaylığı sağlayan kumpaslar, günümüzde birden fazla alanda kullanılmaktadır. Kaliteli kumpas markaları sıralanacak olursa uzun bir liste elde edilebilir. Fakat en kaliteli kumpas markalarını şu şekilde belirtebiliriz:

Günümüzde oldukça fazla tercih edilen bu markalar fiyat olarak uygun ve kalite açısından da yeterlidir.

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.