KADIN MÜHENDİSLER

 KADIN MÜHENDİSLER

 Kadın Mühendisler Türkiye gibi cinsiyet eşitsizliğinin yaygın olduğu bir ülke de bu eşitsizlikten payını fazlasıyla almaktadırlar. Toplumsal alanda cinsiyete yönelik ayrımcılık her alanda yapıldığı gibi mühendislik bünyesisin de de hat safha da yapılmaktadır. Üniversite mezunu kadınlara yönelik gözle görülebilir derecede korkunç bir ayrımcılık vardır. Öyle değil mi ? Toplumumuz gözünde her zaman ”Erkek Mesleği” olarak algılansa da her ne kadar erkekler baskın, duygulardan men ve rasyonel olarak düşünülürken ; kadınların ise daha hassas, duygusal ve irrasyonel olarak görülmesi  bu algının sonucunda erkeklerin rasyonalistlikle bağdaştırılması ile mühendislik mesleğinin de sadece erkek hakimiyetli bir alana dönüşmesine neden oluyor.

Hepimiz biliyoruz ki aslın da ”En adaletsiz yargı ön yargıdır.” Evet tam olarak da bu cümle aslın da tam anlamıyla her şeyi açıklıyor. Mühendislik de erkek hakimiyetli bir meslek olarak algılandığı için sadece erkeklere has özelliklerin olduğu ve kadınlığın bu özelliklerle kesinlikle imtizaç etmediği önyargısına ulaşılmaktadır.

Çok eski zamanlardan süregelen ve hala uygulanan cinsiyet ayrımcı tutumlar nedeniyle özellikle mühendislik mesleğinde çalışan kadın sayısı çok azdır. Bakış açımızı istatistiklere yöneltecek olursak maalesef her 100 kadından 5’ini üniversite de okutabilen bir toplum da yaşamaktayız. Bu 5 kişi  ise birçok ayrımcılıkla savaşarak mezun olurlarken maalesef onları iş hayatında bekleyen daha fazla ayrımcılıklarla mücadele ediyorlar.

Bir kadın Makine Mühendisi ise ve tertemiz mutfağın da sadece mutfak şefliği yapmayı tercih etmiyor ve ofis yerinde erkeklere ait olarak tanımlanan şantiye de mutfak şefliğinin yanı sıra şantiye şefliği de yapmayı göze alabiliyorsa eğer Neden ? diye bile sorgulanmamalıdır. Mühendislik erkek egemen mesleği olarak algılanmamalı. Öncelikle kız çocuklarımız ve kadınlarımız omuz omuza bir dayanışma içinde olup yapabileceklerinin farkındalığını kabul etmeliler. Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi ” Türk kadını yükseldikçe , Türkiye güçlenecektir. Çağdaş, demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi bir kadın politikasının yaşama geçirilmesinde kadın mühendislerin tarihsel bir yol üstleneceğine inanıyoruz… Kadın Mühendisler olarak fikirlerimizi, çözümlerimizi ve seslerimizi birleştirmeli, hayallerimizi gerçekleştirmeli, farkındalığımızın farkına varmalı, özgüvenimiz her zaman yüksek olmalı  ve hep birlikte hareket etmeliyiz..

Diğer teknoloji haberleri için Tıklayın
Eğitim haberleri ve daha fazlası için Tıklayın
Savunma sanayi hakkında bilgiler için Tıklayın
Konferans arşivleri için Tıklayın

Zeynep Akbaş

Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Burada bazı şeyleri öğrenirken öğretmek amacıyla yazılar yazıp bilgilerimi paylaşıyorum. Tüm soru , görüş ve önerilerinize daima açığım fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.