İnsansız Kara Araçlarının Bugünü

 İnsansız Kara Araçlarının Bugünü

İnsansız Kara Araçlarının Bugünü

Son dönemin en çok araştırılan ve konuşulan konularından olan insansız sistemlerin günümüzde ki yerine bu yazımızda yer vereceğiz. Tabi ki konu başlığımızdan çıkmadan yalnızca insansız kara araçlarına değineceğiz. 

Konunu serisini kaçırmadan önce İnsansız Kara Araçlarının Tarihçesi (Dünü) adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Öncelikle günümüzde hangi alanlarda kullanılıyor biraz inceleyelim; 

  • Savunma  
  • Yangınla Mücadele 
  • Tarım 
  • Arama/Kurtarma 
  • Taşıma, 

Alanlarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Bizim odaklanacağımız nokta aslında savunma sanayii, fakat günümüzde kullanılan ika’ların bir çoğu modüler yapıya sahip olmaktadır. Bu yüzden saldırı ve savunma amaçlı kullanılan bir araç modüler yapısı sayesinde yangın söndürme ve kurtarma görevlerini de yapabilmektedir. 

Günümüzde kullanılan ika’lar, insan kontrollü, yarı otonom ve otonom olabilmektedir. Tabi ki tamamen otonom demek kolay değil özellikle 10 seviye otonom modeli olduğunu düşünürsek geleceğede biraz pay bırakmış oluruz.  

Bugün ika’ların bir çok avantajı ve görevleri vardır. Araçların yürüyüş grubunda kullanılan palet veya tekerlekler ile asfalt, kum, çakıl, çamur gibi tüm arazi koşullarında etkin olarak kullanılabilecek sistemler geliştirilmektedir. Boyutsal fark ve yapacğaı göreve bağlı olarak elektrikli ve endüstriye motor kullanılmaktadır. Yine kullanım alanına ve yapacağı göre bağlı olarak 360 derece termal, gece görüşü gibi kamera özellikleri ile kullanıcıya görüntü aktarabilmektedir. Araçlar, modüler yapıları sayesinde bir çok göreve cevap verebilmektedir. Üzerlerine konumlandırılan, taret, anti tank ve anti air füzeleri, mayın imha  ve mayın tespit kitleri, arama ve kurtarma ekipmanları, yangın söndürme tabancaları, haberleşme, zırhlı kalkan gibi bir çok avantajı vardır. Ayrıca askeri personelin yerine meskun mahal operasyonlarında etkin rol alabilir, birliğe hava ve arazi şartlarında bilgi ve ateş desteği sağlayabilir. Farklı savaş konseptlerine cevap verebilir.  

En çok yaşanılan zorluklar ise aslında en önemlisi olan görüntü aktarma mesafesi ve aracın görev süresidir. Dünya’nın en iyi insansız kara aracı diyebileceğimiz uran-9, 5km görüntü aktarabildiğini belirtmiştir fakat Suriye’de yaptığı görev sırasında 3.5km’den sonra görevini sağlıklı olarak gerçekleştirememiştir. Küçük bir ağaç bile sinyalinin azalmasına sebep olmaktadır. Diğer bir sorun olan aracın görev süresi ise motor çeşidine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 

Günümüzde kullanılan bazı insansız kara araçlarını hep birlikte inceleyelim. 

Rheinmetall 

Warthog 

Milrem 

Ironclad 

Ranbow 

Berserk 

Nerekhta 

Ratnik 

Udar 

Uran-9 

Boğaç 

Kaplan 

Ukap 

Related post

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.