Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

 Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?

1. Akıllı Saatler

2. Akıllı Bileklikler

3.Sanal Gerçeklik Gözlüğü

4. Akıllı Gözlükler

5. Akıllı Giyim

6. Akıllı Takılar

7. İmplantlar

 

 

1. Akıllı Saatler

 

 

Akıllı Saatler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akıllı saatler ve    , kol saatleri gibi bileğe takılmak üzere tasarlanmış, taşınabilir cihazlardır. Akıllı saatler de tıpkı akıllı telefonlar gibidir. Ekranları dokunmatiktir ve uygulamaları vardır. Çoğu modeli kalp atış hızınızı ve diğer yaşamsal fonksiyonlarınızı kayıt altında tutar.

Akıllı Saatler İle Neler Yapılabilir?

Bildirimler:

 Akıllı telefonlar, önemli olaylardan yada etkinliklerden sizi haberdar etmek için bildirimler yollar. Bildirim türler farklılık gösterebilir. Örneğin, akıllı telefona bağlı akıllı saatler, telefona gelen tüm bildirimleri bileğinizdeki akıllı saate iletebilir. Bazı akıllı saatler ise çok basit işlemler yapmanıza olanak sağlar. Mesela en yeni Apple Watch akıllı saati bir düşme sensörü içerir. Saatiniz takılıyken düşerseniz, saat sonraki hareketlerinizi takip eder, eğer bir değişiklik algılamazsa size bir dizi bildirim yollar. Yolladığı bildirimlere yanıt vermemeniz durumunda, akıllı saat sizin yaralandığınızı var sayar ve yetkilileri sizin için uyarır.

Uygulamalar:

 Çoğu akıllı saat telefonlara gelen bildirimleri bildirme özelliğine sahiptir. Ancak bir akıllı saatin gerçekten iyi olması için uygulamaları desteklemelidir. Apple ve Google zamanla uygulamaları değiştirebilir. Akıllı saatiniz bu değişimleri desteklediği sürece iyidir.
Ancak, dalış yada yürüyüş sporları gibi temel amaçlara yönelik akıllı saatler, genellikle başka uygulama ekleme olanağı tanımadan, sadece amaca yönelik uygulamaları desteklerler.

Medya yönetimi:

 Akıllı telefonlar ile eşleştirilen akıllı saatlerin çoğu medya oynatmayı yönetebilir. Örneğin, Apple AirPod’ları kullanarak bir iPhone’da müzik dinlerken, müziğin sesini ayarlamak yada müziği değiştirmek için Apple akıllı saatinizi kullanabilirsiniz.

Sesli aramalara cevap verme:

Eskiden çizgi roman okuyanlar yada bilim kurgu meraklıları bilir. Saatini telefon gibi kullanan kahramanlar olurdu. Geçmişte ütopya olan teknoloji akıllı saatler sayesinde artık mümkün. WatchOS veya WearOS işletim sistemlerini çalıştırabilen modern akıllı saatler ile saatinizi telefon gibi kullanabilirsiniz.

Spor takibi:

 Çok sert sporlar yapıyorsanız akıllı saatler size uygun olmayabilir. Yine de, birçok akıllı saat, kalp atış hızı ve egzersizlerinizi takip etmenize yardımcı olacak adım sayar içerir.

GPS: 

Akıllı saatlerin çoğu konumuzu izlemek için GPS kullanır.

 

2. Akıllı Bileklikler

 

Akıllı bileklikler ortaya çıkalı çok çok uzun bir zaman olmasa da bir çok marka ve modelle piyasaya hızlı bir şekilde yerleşerek herkes tarafından bilinen bir teknolojik ürün haline geldiler. Akıllı bileklikler hakkında daha fazla detaya girmeden önce bilmeniz ve unutmamanız gereken bir detay var. Biliyorsunuz akıllı saatler de var, akıllı bileklik ve akıllı saat aynı şey değil. Benzer oldukları için karıştırılabiliyorlar. Bu bilgiyi unutmayalım ve detaylara girelim.
Akıllı bileklikler hedef kitlesi ve özellikleri itibariyle daha çok spor yapan kişilerin ihtiyaçlarını giderebilecek yapıdalar. Spor yapan kişiler sürekli hareket ettikleri ve terledikleri için ceplerinde telefon ve kollarında saat taşımak istemez. Bu noktada devreye akıllı bileklikler giriyor. Akıllı bileklikler saatlere göre daha hafif ve küçük cihazlar. Akıllı bileklik almak istediğinizde birçok marka ve bu markaların ürettikleri birçok model mevcut. Doğal olarak akıllı bilekliklerin özellikleri kısıtlı olsa da modele göre değişiklik göstermekte. Aşağıda sizler için genelde akıllı bilekliklerde görebileceğiniz özellikleri alt alta yazarak listeledim.
  • Saat ve tarih
  • Alarm
  • Adım sayar
  • Nabız ölçer
  • Uyku takibi
  • GPS
  • Titreşimle uyarı
  • Arama ve mesaj bildirimler

3.Sanal Gerçeklik Gözlüğü

 

Sanal gerçeklik gözlüğü , günümüzde yaygın olan LED , LCD , Plazma gibi teknolojiler ile üretilmiş telefon , bilgisayar ve diğer birçok aygıtın ekran görüntüsünü daha gerçekçi göstermek , göz yanılmaları ( hileleri ) sayesinde görüntüyü daha gerçekçi olarak algılatmak için tasarlanmış teknolojik gözlüklerdir. Bazen bir karton ve bir gözlük çerçevesi ile bazen de Oculus,LG,Samsung,Google,Sony gibi dünya devlerinin ürettiği Sanal Gerçeklik gözlükleri ile telefonlarımızda bir filmi izlerken , oyun oynarken veyahut televizyon ekranında 3D bir film seyrederken , izlenilen görüntüyü daha gerçekçi algılama sağlanabilir ve izlenilen şeylerden daha fazla zevk alınabilir.

Teknik olarak nedir?

Teknik olarak sanal gerçeklik terimi bireylerin orda olma hissini yaşadığı bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlar için kullanılıyor. Kullanıcılar, çeşitli çevre birimleri (kasklı ekran vb.) aracılığıyla sanal ortamlara dahil oluyor. O ortama girdiği andan itibaren kullanıcının gerçeklik ile bağlantısı kopuyor ve tamamen sanal gerçekliğin yaratıldığı ortamda olma hissini yaşıyor. Kullanıcıların bu deneyimi “gerçekten” yaşayabilmesi için, sanal gerçeklik tasarımlarının kusursuz olması gerekir; aksi takdirde yaratılan zayıf “gerçeklik hissiyatı” kullanıcının bu deneyimi tam olarak yaşayamamasına sebep olur.
Sanal geçeklik ortamları, katılımcı üzerinde yarattığı gerçeklik hissiyatı yoğunluğuna (seviyesine) göre farklılıklar gösterir;

Kısmi Katılımlı Ortamlar:

Bir takım fiziksel unsur ve sanal imgelerin bir arada kullanılmasını gerektiren bu ortam, katılımcıya, gerçek dünya ile ilişkisini bütünüyle koparmadan bir gerçeklik hissiyatı yaşatır. Bu ortama uçuş simülatörlerini örnek gösterebiliriz. Uçuş simülatörlerinde, geniş bir ekrandan yansıtılan sanal imgeler ve pilot kabini gibi fiziksel unsurlar bulunur. Katılımcı, bu ortamda herhangi bir sanal gerçeklik cihazı (kasklı ekran ya da eldiven vb.) kullanmaya ihtiyaç duymaz.

CAVE –Tam Katılımlı Ortamlar:

CAVE, “Computer Assisted Virtual Environment / Bilgisayar Destekli Sanal Ortam” için kullanılan bir kısaltmadır. Bu ortamda, katılımcının tüm duyusal algılarına hitap edilir ve katılımcının tabiri caizse “kendinden geçmesi” hedeflenir. Farklı amaçlar için değişik kurulumlara rastlansa bile tipik bir Cave sistemi; duvar ve zemin projeksiyonu, farklı açılardan ses/müzik yayını yapan hoparlörler ve algılayıcılardan oluşur. Kasklı ekran (Head-Mounted Display/HMD) ve dermal-dokunsal algı cihazı (joystick, eldiven vb…) gibi çevre birimleri, katılımcının bu ortam ile bütünüyle etkileşime girmesine yardımcı olur.

Ortak (Çoklu) Katılımlı Ortamlar:

 İsminden de anlaşılacağı gibi bu ortamlar, bir çok katılımcının birbirleriyle etkileşime girmesine olanak sağlayan geniş sanal evrenlerdir. Bu ortam eğitim, mimarlık, tıp, sanat, mühendislik gibi farklı disiplinlere ait insanların fikir alış-verişinde bulunmalarına olanak sağlıyor. Örneğin; kişi eğer sanal ortama bilgisayarı üzerinden katılım gerçekleştiriyorsa bu eylem ortak katılımlı ortama dahildir. (Aksi durumu da söz konusudur)

4. Akıllı Gözlükler

 

Akıllı gözlükler optik teknoloji olarak headsup head-mounted display olarak adlandırılır. Kullanıcıların görüntüleri gözlük camı üzerinde görmelerini sağlayan giyilebilir akıllı cihazlar akıllı gözlükler olarak tanımlanmaktadır. Kısaca göz hizasında bulunan saydam plastik bir ekran vardır. Kişi bu ekrandan normal çevreyi görürken online bilgi de alabilmektedir. Bir şekilde cep telefonunuzu göze takmak gibidir.
2007 yılında cep telefonlarının hızla hayatımıza girmesinin ardından en çok bilinen akıllı gözlüklerden birisi olan ve bu cihazların popülerlik kazanmasında önemli pay sahibi olan ürün Google firması tarafından üretilen “Google Glass” adı verilen akıllı gözlüklerdir.
Bu gözlükler cep telefonunun yaptığı her şeyi ve daha fazlasını yapacaktı. 2013’te Örnek olarak sunulan gözlük, 2014 Mayıs’ta ise genel olarak 1500 $’a satılmaya başlanmış, fakat gözlüğün vaat ettiği sonuçları vermemesi ve fiyatının pahalı olması sonunun çabuk gelmesine neden olmuştur. 2015’te gözlüğü geliştirme aşamasında olduğu için laboratuvarlarına geri alan Google az sayıda gözlük satışı gerçekleştirmiştir.
2013 yılında yapılan bir araştırma Amerikalıların %90’ını Google gözlüklerinin fiyatlarını düşürse dahi kullanmayacaklarını söylemişlerdir. Genel olarak estetik olmaması, kullanımının güçlüğü ve sorunlu olması sebep gösterilmiştir. Google’ın yeni nesil akıllı gözlüklerini 2015’de çıkarması beklenirken SONY bir atak yaparak Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürmüştür. SONY kendini zarif, hafif bir tasarım olarak göstermesine rağmen Twitter kullanıcıları ürünün estetik ve güzel olmadığını belirtmiştir.
Sony ve Google markalarının yanında fiyatı 299$ olan sadece video ve fotoğraf çekebilen Epiphany Eyewear ile bluetooth ile akıllı telefonu gözlük ekranına getiren Glassup , fiyatı 3000$ olan üç boyutlu çekim yapabildiği gibi hologromik görüntü sağlayan ayrıca intelcore i5 prosesörüne sahip Meta1 gibi markalarda bulunmaktadır. Bunların yanında Oakley Airwave, Optinvent Ora-Sar ve ION Glasses, Vuzix, Recon gibi pek çok firmada sektör içindedir. Genel görüşlerden akıllı gözlüklerin daha henüz hazır olmadığı anlaşılsa da uzmanlar tarafından üzerinde yıllardır çalışmalar yapılan akıllı gözlükler insanlar tarafından ilgiyle takip edilmekte ve çok büyük bir potansiyeli barındırmaktadır.

 

5. Akıllı Giyim

Tekstil ürünleri, üzerinde mikroorganizmaların, üreyebilecekleri ve uzun süre yaşamlarını sürdürebilecekleri ürünlerdir. Bunun yanında, mikroorganizmalar, tekstil ürünlerinde, biyoparçalanma, renk değişimi, lekelenme gibi pek çok soruna da yol açmaktadırlar. Tekstil malzemelerine katılmak üzere, birçok anti-bakteriyel madde geliştirilmiştir.
Tekstil ve hazır giyim ürünlerine, su geçirmezlik, leke tutmazlık, buruşmazlık, antimikrobiyallik, renk değiştirebilirlik, UV-ışınlarından koruyuculuk, yanmazlık veya güç tutuşurluk ve daha iyi boyanabilirlik gibi özellikler kazandıran nano­teknoloji katkılı ürünler, geliştirilmiş ve kullanımları yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunların dışında geliştirilen ısı, ışık, basınç ve kimyasal etkilerle renk değiştiren ürünler, dekoratif amaçlı kullanılabilmektedir. Nabız, sıcaklık, tansiyon gibi vücut fonksiyonlarındaki değişimleri belirleyip, kullanıcıyı uyarmaya yönelik uygulamaları söz konusu olabilmektedir. Elektronik tekstil alanında da yoğun çalışmalar yürütülmektedir.

6. Akıllı Takılar

Akıllı telefona yüklenen mobil uygulama üzerinden yapılandırılan akıllı takı, yüksek öncelikli bildirimler söz konusu olduğunda üç kısa titreşim veriyor. Düşük öncelikli bildirimler için ise sadece bir uyarı titreşimi uygulanıyor. Akıllı cihazınızı her bildirim sesinde açıp bakmanızın önüne geçen bu metot oldukça zekice. Temelde sessiz olunması gereken ortamlarda fonksiyonalitesini gösteren akıllı cihaz, çok sayıda zarif kombinasyonla geliyor.
Kadınlar için geliştirilen Altruis, altın ya da platin materyaller ve sınıflandırılan değerli taşlarla geliyor. Fiyatı 180 Euro’dan başlıyor ve 360 Euro’ya kadar uzanıyor. Toplamda 18 farklı kombinasyon sunuyor.

7.İmplantlar

İsveç halkı anahtar, kredi kartı, personel kartı, bilet gibi şeyleri yayında taşımak yerine bunların hepsini bir arada barındıran deri altı çipi teknolojisine giderek uyum sağlıyor.
Dünyada mikroçip kullananların sayısı 10 binken, 10 milyon nüfuslu İsveç’te bu sayı 4 bine çıktı.
NTV’nin haberine göre pirinç tanesi büyülüğünde olan, baş parmak ve işaret parmağı arasında deri altına yerleştirilen mikroçipler günlük hayatı oldukça kolaylaştırıyor.
Bir enerji kaynağına ihtiyaç duymayan akıllı telefonlarla programlanıyor ve şırınga ya da başka yolla deri altına yerleştiriliyor. İsveç’te deri altı çiplerin sayısının artmasındaki en büyük neden firmaların çalışanlarına ücretsiz personel kartı amacıyla çip vermeleri. Şifre, imza ve anahtar gerektiren tüm platformlarda kullanılan mikroçiplerin ortalama fiyatı ise 180 dolar (1025 TL) civarı.
Giyilebilir Teknoloji Ürünleri yazımızın sonuna geldik daha fazlası için :

Diğer teknoloji haberleri için Tıklayın

Eğitim haberleri ve daha fazlası için Tıklayın

Savunma sanayi hakkında bilgiler için Tıklayın

Konferans arşivleri için Tıklayın

Transformatör (Trafo) Nedir?
Elektronik Devre Elemanları
Direnç Nedir? Nasıl Hesaplanır ? Renk Kodları Nelerdir ?
Blockchain Ne Demek?

 

 

 

kaynak

blog.n11.com/teknoloji/giyilebilir-teknoloji/giyilebilir-teknoloji-urunleri

.saatonerileri.com/akilli-saat-nedir-cesitleri-nelerdir/#:~:text=Akıllı%20saatler%2C%20kol%20saatleri%20gibi,yaşamsal%20fonksiyonlarınızı%20kayıt%20altında%20tutar.

.ersinesen.com/akilli-bileklik-nedir-ne-ise-yarar/

.sabah.com.tr/medya/2016/05/26/sanal-gerceklik-gozlugu-cardboard-vr-gozluk-nedir-nasil-kullanilir

.ozguroptik.com/akilli-gozluk-nedir#:~:text=Kullanıcıların%20görüntüleri%20gözlük%20camı%20üzerinde,görürken%20online%20bilgi%20de%20alabilmektedir

.tekstilsayfasi.blogspot.com/2013/12/nano-tekstil-nedir-tekstilde-kullanim.html

/mediatrend.mediamarkt.com.tr/kadinlar-icin-akilli-taki-altruis/

.yenisafak.com/teknoloji/deri-altina-yerlestirilen-cip-ile-her-seyi-yonetiyorlar-3404491

 

Berkay Kaşıkçı

17 aralık 2001 tarihin de doğdum ve kendimi bildim bileli elektronik cihazları tamiratı ile uğraş içindeyim. Akrabalarımızın ve ailelerimizin vesilesi ile bu yönde daha fazla yoğunluk verdim. Liseyi kazandığım gün ilk önceliğim uçak ve motor bakım meslek lisesiydi. listem de 3. sırada idi fakat gelmedi ve sağlık meslek lisesine gitmek zorun da kaldım . 4 sene boyunca sağlık dersleriyle yoğunlaştım ve burada eğitim görmeye başladım . Burada pek mutlu olmadığımı biraz geç fark ettim zaten çocukluk hayalini ben gerçekleştirememiştim burada ne işim vardı ? 4 sene sonun da üniversite sınavına girdim ve tek hedefim elektrik elektronik mühendisliği kazanmak idi. ve bu gerçekten çok zordu . Görmediğin derslerden çok zor sorularla  ve zor şartlar altında kazanmam gerekiyordu . Pes etmedim hırs ve azimle 2020 yılında elektrik ve elektronik bölümünü kazandım . Bir çok sertifikaya sahip ve öğrenmeye açığım . Burada bir çok eğitim paylaşılıyor bir çok danışman hocalarla eğitim veriliyor. Eğer siz de mühendis adaylarsanız ve öğrenmeye açıksanız burası tam size göre .Türkiye'yi daha iyi hale getirmek ve mühendis adaylarımızı yurt dışında ki rakiplerimizden çok daha iyi hale getirme dileğiyle kendinize iyi bakın...

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.