GELECEK DÜNYA

 GELECEK DÜNYA

Gelecek Dünya

  • Gelecekte Dünya Nasıl Bir Yer Olacak?
  • Gelecek 20 yılda dünyayı hangi büyük tehlikeler bekliyor?
  • Gelecekte yaşam nasıl olacak?
  • Gelecek 100 yılda Dünya nasıl olacak?
     

Gelecekte Dünya Nasıl Bir Yer Olacak?

 

Barcelona (İspanya) – Hâkimiyet Otonom Araçlara Geçiyor

Bir teoriye göre, 2030’da başta Barcelona olmak üzere birçok büyük şehirde otonom araçlar trafiğin tek hâkimi olacak. Bu otonom araçlar, hem birbiri ile hem de altyapı ile etkileşim halinde olarak en uygun rotayı bulacak, o rotayı kullanacak ve trafik sıkışıklığını engelleyecek. Ancak teoriye göre bir fast food markası bu teknolojiyi kötüye kullanacak ve araçlara en uygun rotanın kendi restoranlarının önünden geçtiğini söyleyecek. Böylece restoran önünde oluşacak trafik yoğunluğu, restoranın satışlarını arttıracak. Teori oldukça mantıklı, 2030’da olmasa da daha sonraki yıllarda hayatımıza girme ihtimali yüksek.
GELECEKTEN ARABA

Reykjavik (İzlanda) – Dev Veri Merkezi Kuruluyor

Artan veri depolama ihtiyacı için İzlanda’da dev bir depolama merkezi inşa ediliyor. Bilinen bütün büyük bulut markaları burada yer alıyor. Merkezde, seralar ve araştırma merkezleri de yer alıyor. Özellikle de siber saldırılardan korunmak amacı ile ciddi araştırmalar yapılıyor. Merkezin neden İzlanda’da kurulacağını teori sahibi şu şekilde açıklıyor; İzlanda, ABD ve Avrupa’nın ortasında stratejik bir konumda yer alıyor ve sıcaklık ortalaması düşük olan bir ülke olması sebebiyle soğutma için daha düşük bir enerji harcanacak.

Singapur (Singapur) – Okyanusların Yüzeyi de Altı da Semt Oluyor

2050’li yıllar için en abartılı tahminler Singapur için yapılmış. Bir tahmine göre 2050’lerde genetiği değiştirilmiş ağaçlar Singapur’da oldukça yaygın hale gelecek. Bu ağaçlar, oldukça hızlı ve fazla büyüyecek. Büyüdüklerinde dallarına evler, okullar, yaşam alanları inşa edilecek. Diğer bir tahmin ise; okyanus yüzeyine inşa edilecek mahalleler sayesinde 10 milyara yaklaşan dünya nüfusunun barınma ihtiyacının karşılanacağı. Ancak yine de oldukça konforlu bir yaşam sunacak olan bu okyanus mahalleleri yerine insanlar daha ilginç bir deneyim sunan su altı evlerini tercih edecek. Singapur ile ilgili yapılan son tahmin ise bir felaket tahmini. İnsanların %50’si miyopi adlı bir salgına yakalanacak. Bu, miyopluğun yeni bir hali ve körlüğe kadar ilerleyebiliyor. Tahmine göre, o yıllarda aşırı artacak olan dijitalleşme ile gelecek olan ekranlara fazla bakmak bu salgına sebep olacak.

Washington (ABD) – Robotlarla Evlilik Artıyor

Washington’dan dünyaya yayılacak olan teknolojik bir gelişme, artık arkadaşlarımızın hologram görüntüsü ile karşılıklı bir şekilde istediğimiz zaman, istediğimiz yerde sohbet edebilmemizi vaat ediyor. 2050’lerde Washington’da insanlar özel istekleri doğrultusunda tasarlatacakları robotlarla da evlenecek. İnsanın her istediğini, her zaman yapabilen eşler tabi ki insanlara daha cazip gelecek.

Dünya'nın geleceği

Dünya’nın geleceği konusunda birçok uzun vadeli etmenin muhtelif etkilerine dayanarak biyolojik ve jeolojik çıkarımlar yapılabilir. Bu etmenler Dünya yüzeyindeki kimyayı, gezegenin iç soğuma oranını, Güneş Sistemi’ndeki diğer nesnelerle yerçekimi etkileşimlerini ve Güneş’in parlaklığında sürekli bir artışı içerir. Bu ekstrapolasyondaki belirsiz faktör, gezegende değişimlere neden olabilecek iklim mühendisliği gibi insan teknolojilerinin sürekli etkisidir. Sonuçları beş milyon yıl sürebilecek mevcut Holosen yok oluşuna teknoloji neden olmaktadır. Ayrıca teknolojinin, insanlığın yok olmasına yol açabileceği ve gezegeni, yalnızca uzun vadeli doğal süreçlerden kaynaklı daha yavaş bir evrimsel hıza geri döndürebileceği de düşünülmektedir.
Göksel olaylar yüz milyonlarca yıllık zaman aralıklarında biyosfer için küresel bir risk oluşturarak kitlesel yok oluşlara neden olabilir. Bu riskler, kuyruklu yıldız veya asteroit çarpmaları ve süpernova olarak adlandırılan yıldız patlamalarının 100 ışık yılı güneş yarıçapı içinde gerçekleşme olasılıklarından oluşur, diğer jeolojik etmenler ise daha öngörülebilirdir. Milankovitch teorisi, gezegenin en azından Kuvaterner buzullaşması sona erene kadar buzul dönemlerine devam edeceğini tahmin etmektedir, bu dönemler ise dışmerkezlilik, eksen eğikliği ve Dünya yörüngesinin salınım değişikliklerinden kaynaklanır. Devam eden süperkıta döngüsünün bir parçası olarak levha tektoniği muhtemelen 250-350 milyon yıl içinde süperkıta oluşumuna sebebiyet verecektir. Gelecek 1,5-4,5 milyar yıl içinde ise Dünya’nın eksen eğikliği, 90°’ye kadar olan değişiklikler sergileyerek kaotik bir değişkenlik içerisine girebilir.
 

Gelecek 20 yılda dünyayı hangi büyük tehlikeler bekliyor?

BİYOLOJİK TEHLİKELER

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının neden olduğu kriz, dünya ekonomisini ve sağlık sistemini uçurumun eşiğine getirirken, Al-Rodhan, Covid-19 salgınındaki tek önemli noktanın ölümcül bir patojen içerebilecek gelecekteki bir virüse daha iyi hazırlanma ve mevcut yetenekleri artırma eğilimi olduğunu belirtti.

SİBER TEHDİTLER

ABD’de Hazine, Ticaret, İç Güvenlik Bakanlıkları başta olmak üzere birçok kuruma yönelik yapılan ve arkasında Rusya’nın olduğu iddia edilen siber saldırının yankıları devam ederken Al-Rodhan, gelecekte büyük risk taşıyan konulardan birinin de siber tehditler olduğunu, bu konudaki olası aksamaların, finansal erimeyi, kritik altyapının çökmesini, nükleer ve biyolojik tesislerin aksamasını sağlayacağını belirtti.

UZAY ÇATIŞMALARI

Uzay çöplüğünün hızlı büyümesi ve uzayın askerileştirilmesinin potansiyel riskler ve çatışma için tehdit olarak değerlendirildiğine işaret eden Al-Rodhan, son yıllarda kamu ve özel sektör aktörlerinin egemenliklerini ortaya koymaya çalışması ya da uzay teknolojileri ve altyapısının kar getiren fırsatlardan yararlanmaya çalışmasıyla uzayın giderek daha tartışmalı hale geldiğini savundu.

Gelecekte yaşam nasıl olacak?

SmartThings Gelecek Yaşam Raporu’nda Öne Çıkanlar:

-Şehir alanı daraldıkça kazarak daha derine ineceğiz ve daha yüksek binalar inşa edeceğiz

-Arabalar yerini kişisel uçan araçlara bırakacak

-Teknoloji geliştikçe yaşam alanlarımız ve standartlarımız değişecek

-Uzayda koloni kuracağız. Önce Ay, ardından Mars ve daha sonra galaksinin ötesinde koloniler kurulacak.

Süper gökdelenler:

 Karbon nano tüpler ve elmas nano düğümler sayesinde bugünün gökdelenlerinden çok daha yüksek, devasa megayapılar inşa edilecek.

Yer altı gökdelenleri: 

Gökyüzüne inşa ederken, aşağı doğru kazmaya devam edeceğiz; dev yapılar 25 kat aşağıya ya da daha derine inecek.

Su altı şehirleri: 

Nefes alınabilir bir atmosfer yaratmak için suyun kendisi kullanılacak ve bu süreçte hidrojenden yakıt elde edilecek, su altı şehirleri gerçeğe dönüşecek.

Uçan araçlar: 

Bazılarımız kişisel hava araçlarımızla gökyüzünde seyahat edebilecek, bazı araçlar ise tatil için evin tamamını dünyanın dört bir yanına taşıyabilecek kadar güçlü olacak.

3 boyutlu yazıcılardan çıkan ev ve mobilyalar:

 Uzaktayken bile evimizin rahatlığını yaşayabilmek için yerel ve geri dönüştürülebilir malzemelerden ev gibi büyük ölçekli yapıların tam kopyasını yazdırabileceğiz.

Esnek, akıllı duvarlar: 

Akıllı duvarlar sayesinde evi dekore etmek gerekmeyecek; LED oda yüzeyleri ruh halinize uyum sağlayacak.

3 boyutlu yazıcıdan Michelin yıldızlı yemekler: 

Artık pişirilemeyen yemek tarifleri ya da bir türlü gelmeyen pizza siparişi tarih olacak, bunun yerine ünlü şeflerin kişisel isteklerimize göre uyarlayabileceğimiz yemeklerini indireceğiz. 3 boyutlu yazıcılarla dakikalar içinde bir ziyafet hazırlayabileceğiz ya da en sevdiğimiz keki yazdırabileceğiz.

Sanal toplantılar:

 Evimizin konforunu geride bırakmadan sanal olarak toplantılara katılmamızı sağlayan hologramlar ile çalışma hayatımız değişecek.

Medikal kozalar:

 Medikal kozalara gireceğiz ve hastalıklarımız dijital olarak teşhis edilecek, ihtiyaç duyulan ilaç otomatik olarak verilecek ya da bir doktor kozaya uzaktan bağlanacak.

 

Gelecek yaşamımıza dair, anketle belirlenen ilk 10 öngörü şu şekilde:

1.Sanal iş toplantıları – istenen yerden çalışma ve avatarlar/hologramlar aracılığıyla toplantılara katılma imkanı

%48

2.Uzaya ticari uçuşlar

%41

3.Çevrenizi/LED duvarları ruh halinize uyacak şekilde programlayabileceğiniz sanal iç dekorasyon

%26

4.3 boyutlu yazıcıyla yazdırılacak evler/mobilyalar/yemekler

%25

5.Sağlık sorunlarını teşhis edebilen ve ilaç/tedavi uygulayabilen, evde kullanılacak tarama kapsülleri/kozaları

%24

6.Dünyadaki kaynaklar azaldıkça diğer gezegenlerde koloni kurulması

%19

7.Yapay zekanın günlük yaşamın bir parçası haline gelmesi ve çoğu sektörde insanların yerini alması

%18

8.Bir şehrin tamamını barındırabilecek dev gökdelenler; yeni süper güçlü malzemelerin geliştirilmesi

%18

9.Evde kendi yiyeceğinizi yetiştirebileceğiniz, toprak gerektirmeyen hidroponik çiftlikler

%17

10.Yer altı gökdelenleri – alan ile ilgili kısıtlamalardan kurtulunması ve daha fazla barınak sağlamak için yer altına inşa edilen dev şehirler

%16

SmartThings, Samsung televizyonlarda, buzdolaplarında, çamaşır makinelerinde, fırınlarda ve robot elektrik süpürgelerinde kullanılacak.
5/5
Gelecek dünya ile ilgili yazımızın sonuna geldik bu yazıyı beğendiyseniz daha fazlası için takip etmeyi unutmayın…

kaynakça

 

 

/blog.adgager.com/gelecekte-dunya-nasil-bir-yer-olacak/

https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya%27n%C4%B1n_gelece%C4%9Fihttps://www.cumhuriyet.com.tr/haber/gelecek-20-yilda-dunyayi-hangi-buyuk-tehlikeler-bekliyor-1800553

/www.sozcu.com.tr/2016/teknoloji/gelecekte-yasam-nasil-olacak-1149868/

/dünyanın-kötüsü-tr/2012/mantıkita/iptalika

 

Berkay Kaşıkçı

17 aralık 2001 tarihin de doğdum ve kendimi bildim bileli elektronik cihazları tamiratı ile uğraş içindeyim. Akrabalarımızın ve ailelerimizin vesilesi ile bu yönde daha fazla yoğunluk verdim. Liseyi kazandığım gün ilk önceliğim uçak ve motor bakım meslek lisesiydi. listem de 3. sırada idi fakat gelmedi ve sağlık meslek lisesine gitmek zorun da kaldım . 4 sene boyunca sağlık dersleriyle yoğunlaştım ve burada eğitim görmeye başladım . Burada pek mutlu olmadığımı biraz geç fark ettim zaten çocukluk hayalini ben gerçekleştirememiştim burada ne işim vardı ? 4 sene sonun da üniversite sınavına girdim ve tek hedefim elektrik elektronik mühendisliği kazanmak idi. ve bu gerçekten çok zordu . Görmediğin derslerden çok zor sorularla  ve zor şartlar altında kazanmam gerekiyordu . Pes etmedim hırs ve azimle 2020 yılında elektrik ve elektronik bölümünü kazandım . Bir çok sertifikaya sahip ve öğrenmeye açığım . Burada bir çok eğitim paylaşılıyor bir çok danışman hocalarla eğitim veriliyor. Eğer siz de mühendis adaylarsanız ve öğrenmeye açıksanız burası tam size göre .Türkiye'yi daha iyi hale getirmek ve mühendis adaylarımızı yurt dışında ki rakiplerimizden çok daha iyi hale getirme dileğiyle kendinize iyi bakın...

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.