Fuarların Dünyadaki ve Ülkemizdeki Yeri

 Fuarların Dünyadaki ve Ülkemizdeki Yeri

Dünyada temeli belirli bir zaman diliminde ürün sergileme etkinliklerine dayanan fuar kültürü günümüzde Fuar Endüstrisi Küresel Birliği (UFI) kuruluşuna bağlı olarak uluslararası bir faaliyet alanı olmuştur. Ülkemizde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün teşviki ile 1936 yılında İzmir’de gerçekleşmiştir.
Günümüzde ülkemizin birçok şehrinde fuarlar düzenlenmektedir. Bu fuarlar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği onayı ile yayınlanan takvim takibinde gerçekleşmektedir.

Fuarda bizleri neler bekliyor?

Aslında bu sorunun cevabı için öncelikle başka bir soru sormak gerekiyor. Ben hangi kitle içerisindeyim? Müşteri ya da gözlemci olarak fuarda ziyaretçi olabilirsiniz.
Eğer cevabınız ben bir müşteriyim ise; içinde bulunduğunuz sektörde ticaret seçeneklerinizi ve ürünlerinizi gözden geçirip yenileyebileceğiniz bir gezi sizleri bekliyor olacak. Aynı zamanda sizinle aynı işi yapan insanlarla tanışabilir, kendinize yeni bir iş ağı ve çevresi kazandırabilirsiniz.
Eğer cevabınız ben bir gözlemciyim ise; merak ettiğiniz, ilgi duyduğunuz ürün ve iş dünyasını tek bir çatı altında inceleyebileceğiniz bir etkinlik olarak sizlere sunuluyor. Merak ettiğiniz bir konuda fazla bir fikriniz yoksa bile bir fuara katılmak size sektör, sektörün ve iş dünyasının durumu, konu ile alakalı son gelişmeleri ayağınıza serecektir. Ayrıca ilgili olduğunuz mecrada işin uzman kişilerine danışma şansını da yakalamış olacaksınız.


Biz mühendisler bu işin neresinde?

Mühendislik mesleğinin temel gerçekliklerinden biri de temel bilginin yanı sıra güncel bilgileri mutlaka öğrenmesi gerektiğidir. Her ne kadar çalışma temposunda güncel bilgilere göre hareket etsek de sektörün nabzını ve uyumunu gözden kaçırabiliyoruz. Tüm ürün gruplarını karşılaştırmalı olarak gözlemek için ilgili fuar kaçınılmaz bir fırsat olacaktır. Aynı zamanda çalışırken bizlere zevk ve ilham veren çalışmaların tek bir çatı altında toplanmasından hepimizin mutmain olduğunu sanırım itiraf etmek gerekiyor.


Mühendis Eğitim bu işin neresinde?

Mühendis Eğitim olarak bizler kaliteli ve doğru fuarlar içerisinde yer almaya özen gösteriyoruz. Yalın ve öz içerik sahibi fuarlar odak noktamız haline geldi. İçerisinde bulunduğumuz fuarları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Nihai hedefimiz kusursuz mühendis eğitimi almış yarının mühendislerinin gelişip üretime ve gelişime katkıda bulunmasıdır.

Ahmet Gündoğmuş

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.