Filament Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 Filament Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Filament Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Filament Nedir?

Pla, Abs, Petg, Flex ve bir çok çeşidi bulunan Filament nedir? Filament 3 Boyutlu baskıların temel üretim malzemesidir. 3 boyutlu yazıcılarda kullandığımız filament çeşitlerini bu yazımızda inceleyeceğiz.

3D Renkli Baskı

Termoplastik hammaddeden üretilen filamentler 1.75mm veya 2.85-3.00mm çapında, 200-250 C derece ısıda eriyebilecek şekilde, tel haline getirilip makaraya sarılarak 3 boyutlu yazıcılar için hazır hale getirilir. 3 boyutlu yazıcılarda nozzle tarafından eritilen filament akışkan bir hâl alır, hafızasında G kodlardan aldığı komutlara göre X,Y ve Z düzlemindeki motorları harakete geçirerek akışkan hâldeki filamenti tablaya bırakır ve böylece istediğimiz baskıyı elde etmiş oluruz. Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız 3 boyutlu yazıcılarda genellikle Pla, Abs, Petg ve Flex (Esnek) filamentler çeşitleri kullanılır. Hadi birlikte sık kullanılan filamentleri inceleyelim.

 

Filamet Çeşitleri

 • PLA

 • ABS

 • PETG

 • FLEX

 • NYLON

 • CARBON FİBER

 • TPE

 • TPU

 • TPA

 • POLYCARBONATE

 • PETT

 • MAGNETİC

 

Renkli Filamentler

 

PLA:

Polilaktik asit (PLA) çeşitleri arasında en popüler olan, biyolojik kökenli, organik ve baskı esnasında kötü koku yaymayan filamenttir. Erime sıcaklığı 190-220°C aralığındadır. Tablaya yapışması için gereken tabla sıcaklığı 50-70°C arasındadır. Sağlığa zararsızdır ancak sert bir yapıya sahip olduğundan dolayı esneme yapmaz, yani kırılgandır.

ABS:

Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) türü filamentler PLA’dan sonra akla ilk gelen filamenttir. Erime sıcaklığı 220-260°C aralığındadır. Diğer filamentlere göre erime sıcaklığı daha yüksektir. Tablaya yapışması için gereken tabla sıcaklığı 80-120°C arasındadır. Basımı zor ancak daha sağlamdır. Baskı esnasında kötü koku yayabilir. Hammadde sebebiyle yiyecek ve içeceklerde kullanılacak baskıların alınması önerilmez.

PETG:

Polietilen Tereftalat (PET), gıda sektöründe içecek şişeleri ve ambalajlar kullanılan malzemedir. Katmanlar arası bağı çok güçlüdür ve %100 geri dönüşümlüdür. Esnek bir yapıya sahiptir. PLA’dan daha kolay kullanılır ve ABS’den daha sağlamdır. Erime sıcaklığı 210-250°C aralığındadır. Tablaya yapışması için gereken tabla sıcaklığı 55-80°C arasındadır.

FLEX:

TPU, TPC, TPE,TPA gibi çeşitleri bulunan, Esnek olarak bilinen bu filamentler yüksek dayanaklılığa sahiptirler. Tekerlek, telefon kabı, bileklik gibi esneklik özelliğine sahip malzemelerin basımında kullanılır. ABS türünde olduğu gibi yiyecek ve içecekler için baskı alınması önerilmez. Alınan baskılar kauçuk malzemeye benzer.

 

Oldukça yaygınlaşan 3 boyutlu yazıcılardan aldığımız baskılar hayatımızı kolaylaştırmaya devam etmektedir. Otomotiv sektöründe, endüstride, eğitimde ve bir çok alanda aktif olarak kullanılıyor. 3 boyutlu yazıcılardan kaliteli bir baskı elde etmenin en büyük etkisi kullanılan filamentlerin kalitesidir. Umarım baskınız için doğru filamenti seçebilmenize biraz da olsa katkımız olmuştur. 🙂

 

Teknoloji Haberleri için tıklayın

Eğitim Haberleri ve daha fazlası için tıklayın

Savunma Sanayi için tıklayın

 

Kaynakça:

 

https://www.onlinefilament.com/blog/icerik/filament-nedir-filament-cesitleri-nelerdir

https://maker.robotistan.com/3d-filament-nedir-cesitleri/

Abdullah Kalaycı

Mekatronik Mühendisi

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.