Elektronik Devre Elemanları

 Elektronik Devre Elemanları
Elektronikte yeniyseniz veya elektronik devreler kurmaya başlıyorsanız, yapmanız gereken önemli şey birkaç Temel Elektronik Bileşen ve Ekipmanı tanımaktır. Elektronik devre elemanları :

Temel Elektronik Bileşenler

Farklı elektronik bileşen türlerini sınıflandırmanın birçok yolu vardır, ancak en yaygın yol bunları üç türe ayırmaktır:
1) Aktif Elektronik Bileşenler,
2) Pasif Elektronik Bileşenler ve
3) Elektromekanik Bileşenler.

Aktif Elektronik Bileşenler

Açıkçası, Aktif Bileşen, bir pil gibi bir enerji kaynağı olarak hareket eden bir cihazdır. Ancak Aktif Bileşenlerin tanımı, devre analizi yapan birkaç elektronik mühendisine göre değişir. Aktif bileşenler, enerji kaynağına bağlı olan ve bir devreye güç sağlayabilen cihazlar olarak tanımlanır.
Örneğin, aktif bir bileşen olan diyotu düşünün. Diyot devreye bağlandığında ve enerji kaynağı uygulandığında, elektronları hemen iletmez. Yalnızca eşik değerine ulaşıldığında iletime başlar. Böylece çalışması için enerji kaynağına bağlıdır. Dolayısıyla aktif bir bileşendir. Elektronik devre elemanları:

1.Diyotlar ;

Diyot, temelde akım için tek yönlü bir anahtar olarak işlev gören yarı iletken bir devre elemanıdır. Akımın bir yönde kolayca akmasına izin verir ancak akımın ters yönde akmasını ciddi bir şekilde kısıtlar. Diyotların pozitif kutbu anot, negatif kutbu ise katot olarak isimlendirilir.

2.Transistörler;

Transistör küçük elektrik sinyalleri yükseltmek veya anahtarlamak amacıyla kullanabileceğimiz bir yarı-iletken devre elemanıdır. 3 veya daha fazla bacağı bulunan transistörün bacaklarından birisine uygulanan elektrik sinyali ile diğer bacakları arasındaki elektrik akımını kontrol edebiliriz.
Ayrıca aşağıda gösterildiği gibi sınıflandırılabilirler;
1) Bipolar Kavşak Transistörleri (BJT) ve
2) Alan Etkili Transistörler (FET).

3.Entegre Devreler (IC’ler);

Entegre Devre veya IC, bir yarı iletken malzemeden (genellikle Silikon) yapılmış tek bir cihazda (veya yongada) birkaç elektronik bileşenin (çoğunlukla transistörler) entegrasyonu veya birleştirilmesidir.

4.Güç kaynakları

  • DC güç kaynağı ;
Tezgah Güç Kaynağı, elektronik devrelerin etrafında çalışmak söz konusu olduğunda önemli bir ekipman parçasıdır. Elektronik bileşenler büyük ölçüde DC Güç Kaynağı üzerinde çalışır ve bu nedenle güvenilir bir DC Güç Kaynağı kaynağına sahip olmak çok önemlidir.AC – DC Güç Kaynakları, Doğrusal Regülatörler, Anahtarlama Modu Güç Kaynağı, vb.Gibi birçok Güç Kaynağı vardır. Tezgah güç kaynağına alternatif olarak, 5V veya 12V gibi proje gereksinimlerine göre bir duvar adaptörü kullanmaktır.
  • Piller ;
Pil, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren ve cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, fenerler vb. Gibi cihazlara güç sağlayan bir cihazdır. Elektronikte, devreyi taşınabilir hale getirmek veya sadece test etmek için devrelerimize güç sağlamak için genellikle pilleri kullanırız. devrenin işlevselliği.Piller farklı boyut ve voltajlarda gelir. Piller ayrıca Birincil ve İkincil olarak sınıflandırılır. Birincil Piller bitene kadar kullanabilir ve daha sonra atabilirsiniz. İkincil Piller durumunda, şarj edildikten sonra da şarj edilebilir. Elektronik devrelerde, genellikle 1.5V AA Piller veya 9V PP3 Piller kullanırız.

5.Görüntü Cihazları

  • 16 x 2 LCD
Elektronik devrelerde en yaygın kullanılan ekran modülü bir LCD Ekran ve özellikle 16 x 2 LCD Ekrandır. İki satır ve 16 sütun içeren alfasayısal bir ekrandır ve en fazla 32 karakter görüntüleyebilir.

 

  • Segment Ekranı
Bir diğer yaygın ekran modülü Yedi Segment Ekrandır. Saatler, sayaçlar, hesap makineleri, genel bilgi sistemleri vb.Gibi farklı elektronik cihazlarda ondalık sayıları görüntülemek için kullanılabilir.

 

Pasif bileşenler

Pasif Bileşenler, akım akışını aralarından kontrol edemez, yani devreye enerji sokamaz, ancak voltaj ve akımı artırabilir veya azaltabilir.
Dirençler, Kapasitörler, Endüktörler ve transformatörler gibi iki terminal bileşeni Pasif Bileşenlere örnektir.

1.Dirençler;

Direnci bir önceki yazımızda ayrıntılı şekilde  paylaşmıştık okumak için Tıklayın

Tüm elektronik bileşenlerin temeli Dirençlerdir. Devreye elektrik direnci kazandıran pasif bir elektronik bileşendir. Dirençleri kullanarak, akımı azaltabilir, gerilimleri bölebilir, transistörlerin (veya diğer aktif elemanların) ayarlanabilir.

 

2.Kondansatörler;

Kondansatörler(sığaçlar) ya da diğer ismiyle kapasitörler, elektrik enerjisini elektrik alan olarak depolayan iki uçlu bir devre elemanlarıdır. Temelde iki adet iletken plakanın arasına yalıtkan bir madde koyulması ile elde edilir. Devrede ve denklemlerde harfi ile gösterilir ve birimi Farad (F)‘dır.

 

3.İndüktörler;

 

Kondansatörler enerjiyi elektrik alanı şeklinde depolarsa, indüktörler enerjiyi Manyetik Alan şeklinde depolayan cihazlardır. İndüktör, bir bobin şeklinde sarılmış bir telden başka bir şey değildir.

Temel Test ve Ölçüm Cihazları

Elektronik devrelerin tasarlanması söz konusu olduğunda, akım, gerilim, frekans, direnç, kapasitans vb.Gibi çeşitli parametreleri test etmek ve ölçmek çok önemlidir. Bu nedenle, Osiloskoplar, Multimetreler, Mantık Analizörleri, Fonksiyon Jeneratörleri (veya Sinyal Jeneratörleri) gibi Test ve Ölçüm Cihazları sıklıkla düzenli olarak kullanılır.

1.Osiloskop

 

Sürekli değişen sinyalleri gözlemlemek için en güvenilir Test Ekipmanı Osiloskop’tur. Bir Osiloskop yardımıyla, zaman içinde voltaj gibi bir elektrik sinyalindeki değişiklikleri gözlemleyebiliriz.
Osiloskoplar Tıp, Elektronik, Otomobil, Endüstriyel ve Telekomünikasyon Uygulamaları gibi geniş bir alanda kullanılmaktadır.

 

2.Multimetre

Bir multimetre, Voltmetre, Ampermetre ve Ohmmetrenin bir kombinasyonudur. Akım, gerilim vb.Gibi bir elektronik devrenin farklı parametrelerini ölçmek için kolay bir yol sağlarlar.

 

 

3.Fonksiyon Üreteci veya Sinyal Üreteci

Bir Sinyal Üreteci, adından da anlaşılacağı gibi, elektronik devrelerin test edilmesi ve sorunlarının giderilmesi için çeşitli sinyaller üretir. En yaygın sinyal türleri Üçgen Dalga, Sinüs Dalgası, Kare Dalga ve Testere Dişi Dalgasıdır.

 

 

 

 

Diğer teknoloji haberleri için Tıklayın

Eğitim haberleri ve daha fazlası için Tıklayın

Savunma sanayi hakkında bilgiler için Tıklayın

Konferans arşivleri için Tıklayın

kaynak

//devrekarti.com/elektronik-devre-elemanlari/

//tr.wikipedia.org/wiki/Kondansatör

//maker.robotistan.com/direnc/

//trimbox.com.tr/guc-kaynagi-nedir-ve-ne-ise-yarar

//diyot.net/entegre/

 

Berkay Kaşıkçı

17 aralık 2001 tarihin de doğdum ve kendimi bildim bileli elektronik cihazları tamiratı ile uğraş içindeyim. Akrabalarımızın ve ailelerimizin vesilesi ile bu yönde daha fazla yoğunluk verdim. Liseyi kazandığım gün ilk önceliğim uçak ve motor bakım meslek lisesiydi. listem de 3. sırada idi fakat gelmedi ve sağlık meslek lisesine gitmek zorun da kaldım . 4 sene boyunca sağlık dersleriyle yoğunlaştım ve burada eğitim görmeye başladım . Burada pek mutlu olmadığımı biraz geç fark ettim zaten çocukluk hayalini ben gerçekleştirememiştim burada ne işim vardı ? 4 sene sonun da üniversite sınavına girdim ve tek hedefim elektrik elektronik mühendisliği kazanmak idi. ve bu gerçekten çok zordu . Görmediğin derslerden çok zor sorularla  ve zor şartlar altında kazanmam gerekiyordu . Pes etmedim hırs ve azimle 2020 yılında elektrik ve elektronik bölümünü kazandım . Bir çok sertifikaya sahip ve öğrenmeye açığım . Burada bir çok eğitim paylaşılıyor bir çok danışman hocalarla eğitim veriliyor. Eğer siz de mühendis adaylarsanız ve öğrenmeye açıksanız burası tam size göre .Türkiye'yi daha iyi hale getirmek ve mühendis adaylarımızı yurt dışında ki rakiplerimizden çok daha iyi hale getirme dileğiyle kendinize iyi bakın...

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.