Elektrikli ve Otonom Araçlar Konferansı

 Elektrikli ve Otonom Araçlar Konferansı

Elektrikli ve Otonom Araçlar Konferansı

Medya Sponsoru Olduğumuz, Mekatronik Mühendisleri Derneği Tarafından Düzenlenen Elektrikli ve Otonom Araçlar Konferansı;

İklim değişikliğinin küresel etkilerinin gözle görünür olduğu bugünlerde insanlık sera gazı emisyonlarını azaltmakta ve bununla birlikte şehir merkezlerinde ulaşım araçlarından kaynaklanan kirleticilerin halk sağlığı nezdinde ki yıkıcı etkileri göz önünde bulundurularak bu kirleticileri (NOx, PM, PN, HC) mümkün olduğunca azaltmak ve nihayetinde sıfır emisyon hedefiyle kötü gidişin önüne geçmeye çalışmaktadır. Bu amaçla, kirleten öder prensibini baz alan karbon vergisi ve emisyon ticaret sistemi gibi piyasa temelli karbon mekanizmaları uygulamaya alınmakta bununla birlikte yüksek kirletici değerlere sahip dizel araçlarda yasaklanmaya/azaltılmaya çalışılarak emisyon azaltımı hedeflenerek hem iklim değişikliği ile hem de bu emisyonların halk sağlığı üzerindeki etkileri ile mücadelenin finansmanı sağlanmaya çalışılmaktadır.

Diğer taraftan sektörel bazlı yapılacak emisyon azaltım çalışmaları da büyük önem arz etmektedir. Bu noktada, küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %15’inden sorumlu olan ulaştırma sektöründe atılacak en önemli adımların başında fosil yakıtlı içten yanmalı motorlu kara taşıtlarının yerine elektrikli araçların kullanımının yaygınlaştırılması gelmektedir. Bu doğrultuda başta AB ülkeleri olmak üzere gelişmiş ülkeler sera gazı emisyonlarını düşürmek için elektrikli araçların satın alınmasını teşvik etmekte aynı zamanda bu araçların ihtiyaç duyduğu altyapı yatırımlarını gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Otomotiv Mevzuatı çerçevesinde sürekli olarak güncellenen ve yenilenen otomotiv emisyon normları, içten yanmalı motorlu araç üretimini zorlaştırarak elektrikli araçlara geçiş konusunda üreticiler üzerinde bir itici güç olmaktadır. Bununla birlikte Avrupa Birliği kapsamında uygulanan araç CO2 sınırları ve uygulamaya alınan devasa ceza tutarları Avrupa araç pazarında var olmak isteyen firmaları elektrikli araç arzına mecbur kılmaktadır.

Uluslararası Pazar Büyük Etkisi Olacak

Dünya üzerindeki milyarlarca aracın süreç içerisinde elektrikli hale gelmesi ve yıllık yaklaşık yüz milyon adetlik araç pazarının elektrifikasyona geçişi bu sürecin ne kadar büyük bir ticareti harekete dönüşeceğini göstermektedir. Bu dönüşüm her ne kadar esasen iklim değişikliği ve halk sağlığının korunmasına karşı bir tedbir olsa da diğer yandan da yeni ve oldukça büyük bir ticari faaliyet alanıdır. Bu dönüşümün ticari mücadelesinde kazanan tarafta yer almak ve uluslararası pazarda fayda sağlayacak yeni kazanımlar edinmek refah seviyemizi korumak ve hatta yükseltmek için elzemdir. Bu mecburiyet ve sorumluluk duygusu bizleri, etkisi ancak bir yaprak kımıldatabilecek kadar dahi olsa, elimizden geleni yapmaya çalışmaya sevk etmektedir.

Bu itibarla elektrikli ve otonom araçlara dönüşümün şafağında yer alan bir nesil olarak gençlerimize ve sanayicilerimize bu değişimi ülkemizin imkanları ile gerçekleştirebileceğimizi göstermek adına Elektrikli ve Otonom Araçlar Konferansını düzenlemeyi faydalı gördük.

 

ZAMANKONUŞMACISUNUM ADI
09:30 – 10:30Açılış Konuşmaları
Mustafa VARANK – Sanayi ve Teknoloji Bakanı ***
Prof. Dr. Habip ASAN – Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı 
Orhan AYDIN – OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı 
10:30 – 11:00Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri Anonim Şirketi 
11:00 – 11:30Altınay Elektromobilite ve Enerji Teknolojileri Anonim Şirketi 
10 dk. Ara
11:40 – 12:10MDS Motor Limited Şirketi 
12:10 – 12:40Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi 
Öğle Arası
13:40 – 14:10Ford Otomotiv Sanayi Anonim Şirketi 
14:10 – 14:40Bozankaya Anonim Şirketi 
10 dk. Ara
14:50 – 15:20BMC Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 
15:20 – 15:50Hidromek Anonim Şirketi 
15:50 – 16:30GÜNSEL 
16:30 – 17:00Kapanış Konuşması ve Büyük Hediye Çekilişi
MEKMUHDER Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nihat AKKUŞ

Konferansa Katılmak İçin Başvuru Formunu Doldurunuz.

Detaylı Bilgi ve İletişim İçin Mekatronik Mühendisleri Derneği Ankara İl Temsilciliği İnstagram Adresine Ulaşabilirsiniz.

Kaynak: www.mekatronik.org.tr

Ahmet Gündoğmuş

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.