Drone Teknolojisi Nedir ?

 Drone Teknolojisi Nedir ?

Drone

Drone uzaktan kontrol edilebilen bir tür uçak teknolojisi olup Türkçede “Dron” diye okunup insansız hava aracı anlamına gelmektedir. Drone’lar ilk çıktığında gözlem ve savunma gibi amaçlarda kullanılmasına rağmen bir süre sonra saldırı amaçlıda kullanılması insanların hafızalarında savaş ve çatışma ile özdeşleşmesine neden olmuştur.
İnsansız Hava Araçları aslında o kadar da yeni bir teknoloji değil. Bu tarz uçakların askeri alanda kullanım fikirlerinin 1800li yıllara dayandığı belirtiliyor. Ancak akıllarımıza ilk gelen Drone, dönemin yüksek hızlı ve radyo kontrollü olan, Vietnam savaşında Amerika tarafından kullanılan Ryan Firebee olacaktır. Bir çok yazıda Drone’ların saldırı amaçlı kullanılmasının zararlarını okuyabilirsiniz. Tabii ki bu önemlidir çünkü Drone’ların yeterince gelişmeden bu tarz önemli bir göreve sevk edilmesi sivillerinde ölümüne neden olmuş ve çoğu insanın nefretini kazanmasına sebep olmuştur.
Günümüzde ise savaştan çok günlük alanlardaki kullanımlara da adapte edilmeye çalışılmaktadır. Örneğin bugün bir çok ülkede Drone’lar zor ve tehlikeli görevlerde tercih edilse de aynı zamanda yangın söndürmek, gözlem, güvenlik  amaçlı da kullanılmaktadır. Mürettebatsız, durmadan belli bir irtifada uçabilme özelliğine sahip Drone’lar aynı zamanda Ar-Ge,Kargo ve taşımacılık, Sivil ve Ticari gibi alanlarda da kullanılmaktadır.
Şuanda bir çok ülke bu araçları kullanmaktadır ve aynı zamanda üretmeye çalışmaktadır. Özellikle askeri konuda baktığımızda kullanan taraf için çok büyük bir avantaj sayılabilecek Drone’lar sadece hedef belirleme gibi değil askeri anlamda bir kargo uçağı görevini de görebilir. Uçağın dışına veya gövdesine takılan yükler herhangi bir savaş esnasında askeri kargo görevini de görebilecektir.

 

 

Drone Nasıl Çalışır?

Manevra yeteneğinin yüksek ve ağırlığının az olması için drone’lar hafif kompozit malzemelerden üretilmişlerdir. Bu hafif kompozit malzemeler drone’ların çok yükseklerde uçabilmesini sağlar.
İnsansız hava araçları olan drone’ların ön kısmında sensörler ve seyir sistemi bulunur. Cihazın geri kalanı ise alıcı ve vericiler ile diğer teknolojik sistemlerle doludur. Bu cihazlar genellikle kızılötesi kameralar, GPS ve lazer gibi son teknoloji özelliklerle donatılmışlardır.

 

Drone Parçaları

Drone’lar sahip oldukları bir motora bağlı pervaneden oluşan rotorları, havada süzülmek için kullanırlar. Süzülme sırasında aracın aşağı doğru itme kuvveti, ona karşı çalışan yerçekimi kuvvetine eşitlenmiş olur. Rotorlar yerçekiminden daha büyük bir kuvvet ürettiği ve hızlandığı zaman ise drone yukarı doğru havalanır. Hareketin tam tersi durumunda ise alçalma gerçekleşir. Gezinmek için, drone’nun dört rotorundan ikisi saat yönünde, ikisi ise saatin tersi yönünde hareket eder. Böylece aracın momentumunun dengede olması sağlanır.
Drone’un sahip olduğu ivmeölçer aracın hızı ve yönü hakkında bilgi verir. Altimetre ise makine yüksekliğini bildirir. Bu sayede iniş sırasında aracı aşağı çekecek hız azaltılmış olur ve yavaş, güvenli bir iniş sağlanır.

Drone Teknolojisi Ne Durumda?

Drone Kullanım Çeşitleri

Spor: 

 

Tarım

Kargo:

Yarış

Sağlık

Haritalama

Moda

Haberleşme

DJI

Parrot

İnsansız hava araçları, insanın ulaşamadığı veya hızlı ve verimli bir şekilde performans gösteremediği yerlerde son derece faydalı bir şekilde kullanılıyor. Kullanılan drone’lar sayesinde iş üretkenliği ile verimliliği artarken; iş yükü ve üretim maliyetlerinin azalması şirketlerin taleplerini karşılıyor. Bunun dışında güvenlik sorunlarının azalması ve müşterilerin aldıkları hizmetten memnun olması da drone teknolojisinin girdiği sektörlerde başarılı olduğunu gösteriyor.

 

Drone’lar hayatımızı nasıl değiştiriyor?

 

Dronlar artık; çiftçiler, kamu güvenliği çalışanları, inşaat, ulaşım ve kamu hizmetleri gibi farklı sektörler tarafından kullanılıyor. Havada uçan bu veri toplayıcı cihazları; olası maliyetleri azaltmaları, zaman kazandırmaları ve verimliliği artırmalarının yanında en önemlisi insan hayatı kurtarma özellikleri de mevcut. Dronların hayat kurtarması, potansiyel olarak tehlikeli çalışma ortamlarında iş kazalarını önlemesinin de çok ötesine geçti.
Birçok farklı uygulamada kullanılan dronların aslında ilk amacı ‘veri toplamak’. Dronlar; şirket ve kuruluşların veri ve bilgiye en hızlı, güvenli, düşük maliyetli ve kaliteli bir şekilde ulaşabilmelerine yardımcı oluyorlar. Dron teknolojisi; teknolojiyi götürdüğü yer açısından dördüncü sanayi devriminin ilk başarı hikayesi örneği olabilecek özelliklere sahip.Dronlar; yapay zeka, otomasyon ve verilerle şirket ve organizasyonların daha etkin kararlar vermesine yardımcı olurken, verimliliği de artırıyor.
İlk dönemlerini yaşayan dron teknolojisi ve kullanım alanları henüz başlangıç niteliğinde. Ufukta birbirinden heyecan verici gelişmeler var. Şirket ve kuruluşların kendine özel dron programını kurması ve kullanmaya başlaması için oldukça doğru zaman.

Çok yönlü veri toplama

Dron operasyonlarını belirleyen platformlar; yük taşımacılığı, yazılım ve regülasyon alanlarında sürekli gelişerek çok yönlü veri toplama olanakları ekosistemini yarattı. Dronları birbirinden farklı teknolojiler için ortak bir platform olarak görmek oldukça önemli. Farklı veri noktalarını yakalayarak çeşitli paydaşlar için eyleme türde veri setleri oluşturuyor ve bunun için bulut işleme ve bilgi işlemden yararlanıyor.
Drone Teknolojisi Nedir ? yazımızın sonuna geldik daha fazlası için:
Diğer teknoloji haberleri için Tıklayın
Eğitim haberleri ve daha fazlası için Tıklayın
Savunma sanayi hakkında bilgiler için Tıklayın
Konferans arşivleri için Tıklayın
Transformatör (Trafo) Nedir?
Elektronik Devre Elemanları
Direnç Nedir? Nasıl Hesaplanır ? Renk Kodları Neler?

 

 

 

 

 

KAYNAK :

teknolo.com/drone-nedir-hangi-alanlarda-kullanilabilir/

.blog.isimtescil.net

.hurriyet.com.tr

.teknoloji.org

/blog.adgager.com/drone-nedir-kullanim-alanlari-nelerdir/

/maker.robotistan.com/drone-nedir-infografik/

.milliyet.com.tr/gelecek-goklerden-mi-gelecek–dron-nedir–nasil-kullanilir–molatik-10614/

Berkay Kaşıkçı

17 aralık 2001 tarihin de doğdum ve kendimi bildim bileli elektronik cihazları tamiratı ile uğraş içindeyim. Akrabalarımızın ve ailelerimizin vesilesi ile bu yönde daha fazla yoğunluk verdim. Liseyi kazandığım gün ilk önceliğim uçak ve motor bakım meslek lisesiydi. listem de 3. sırada idi fakat gelmedi ve sağlık meslek lisesine gitmek zorun da kaldım . 4 sene boyunca sağlık dersleriyle yoğunlaştım ve burada eğitim görmeye başladım . Burada pek mutlu olmadığımı biraz geç fark ettim zaten çocukluk hayalini ben gerçekleştirememiştim burada ne işim vardı ? 4 sene sonun da üniversite sınavına girdim ve tek hedefim elektrik elektronik mühendisliği kazanmak idi. ve bu gerçekten çok zordu . Görmediğin derslerden çok zor sorularla  ve zor şartlar altında kazanmam gerekiyordu . Pes etmedim hırs ve azimle 2020 yılında elektrik ve elektronik bölümünü kazandım . Bir çok sertifikaya sahip ve öğrenmeye açığım . Burada bir çok eğitim paylaşılıyor bir çok danışman hocalarla eğitim veriliyor. Eğer siz de mühendis adaylarsanız ve öğrenmeye açıksanız burası tam size göre .Türkiye'yi daha iyi hale getirmek ve mühendis adaylarımızı yurt dışında ki rakiplerimizden çok daha iyi hale getirme dileğiyle kendinize iyi bakın...

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.