Çağımızın Korkutan Yapay Zeka Teknolojisi; Deep Fake

 Çağımızın Korkutan Yapay Zeka Teknolojisi; Deep Fake

Artificial İntelligence

DeepFake Nedir? Nasıl Çalışır?


Yapay Zeka Ile Oluştulan Sahte Videolar Yayılmaya Ve Gelişmeye Devam Ediyor.

DeepFake Nedir? Nasıl Çalışır?

Deepfake, bir kişinin yüzünü bir başkasının vücuduna yerleştirmeyi ve ses kayıtlarını manipüle etmeyi mümkün kılan bir yazılım türü.

Videoların oluşturulması için makine öğrenmesinden ve yapay zekadan yararlanılıyor.

Ekstraksiyon adı verilen kısımda videoda yüzü kullanılacak kişinin mimikleri ve dudak hareketleri analiz ediliyor.

Tren adı verilen kısımda makine öğrenme ile elde edilen analizlerle, yapay zekanın yardımıyla bir model oluşturuluyor. Bu işlem çok uzun sürüyor ve temel olarak ne kadar uzun süre çalışırsa görüntü kalitesi ve inandırıcılığı o kadar iyi oluyor.

Üçüncü ve son kısım ise dönüştürme. Bu kısımda görüntü ve ses modellenen yüze dönüştürülüyor.

Videolarda kullanılan yüz ve ses değiştirme teknolojileri, tahminlerin dahi ötesinde başarılı ve gerçeğinden ayırmak neredeyse imkansız.

“Deepfake” yapay zeka ile manipüle edilen herhangi bir dijital içeriktir. Bunun en yaygın örneği videolar ve GIF’lerdir, ancak teknoloji yanlış ses veya görüntü oluşturmak için de kullanılabilir.

Nasıl Anlaşılır?

Yakından bakın ve genellikle yüzlerde renk değişikliği veya yanlış ışıklandırma görürsünüz. Yüzün kenarları genellikle bulanık ve yanlış hizalanmıştır ve dudak senkronizasyonu da kapalı olabilir.

Ancak Deepfake teknolojisi ilerledikçe ve daha erişilebilir hale geldikçe, kötüye kullanım potansiyeli de artar. Buzzfeed, Başkan Obama’nın sözlerini ve yüzünü Jordan Peele’nin (kroki komedi şovu Key & Peele’de ünlü olarak Obama’yı canlandıran) ile eşleştirerek derin bir video oluşturdu. Bu teknolojinin kötü aktörler tarafından yanlış bilgileri yaymak için kullanıldığını düşünün. Olasılıklar çok korkutucu.

Bu korkular bazı şirketleri ve devletleri derinlemesine teknolojisi önleme yasağı getirdi. Microsoft ve Facebook, Deepfake içeriğini doğru ve güvenilir bir şekilde algılayabilen teknoloji üzerine araştırmaları teşvik etmek için bir yarışma başlatmak için AI(Yapay Zeka) koalisyonu Ortaklığı ile işbirliği yaptılar. Şimdilik kitle pazarında böyle bir araç yok.

kaynak. teknorun.net

Ahmet Gündoğmuş

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.