Blockchain Nedir ? Nasıl Çalışır?

 Blockchain Nedir ? Nasıl Çalışır?

Blockchain Ne Demek?

Türkçeye blokzinciri/blok zinciri olarak geçen Blockchain teknolojisinin temeli, 1990’lı yılların başında kriptografi uzmanları Stuart Haber ve Scott Stornetta tarafından yapılan çalışmalarla atılmıştır. 1970’li yıllarda Ralph Merkle tarafından patentlenen “hash ağacı” konseptinden yola çıkan iki uzman, çalışmalarını tam manasıyla kavramsallaştırmamış olsalar da günümüzdeki modern blokzinciri tanımına yaklaşmayı başarmışlardır. Bu sebeple birçoklarına göre bu teknolojinin mucidi Satoshi Nakamoto değil, Haber ve Stornetta’dır.
Günümüzdeki anlamıyla ilk Blockchain, tarihteki ilk kripto para birimi Bitcoin ile yaşıttır. Takvimler 31 Ekim 2008’i gösterdiğinde Satoshi Nakamoto isimli bir kişi ya da grup tarafından yayımlanan “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” isimli white paper dokümanında BTC altyapısının tamamen blokzinciri teknolojisine dayandırıldığı belirtilmiştir.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Herhangi bir merkez ya da otoriteye ihtiyaç duymadan, verilerin dağıtık ağ üzerinde saklandığı kayıt teknolojisine blockchain ya da blok zinciri denir. İlk kripto para birimi Bitcoin ile hayatımıza giren blockchain, eski verilerde düzenleme olanağı sunmaz. Dolayısıyla geleneksel veri tabanları gibi değil, işlemlerin ardı sıra listelendiği dijital bir kayıt defteri şeklinde çalışır.

Sadeleştirilmiş blockchain yapısı. Veriler giriş tarihine göre art arda sıralanır. Her blok kendinden önceki blokun şifrelenmiş kodunu içinde barındırarak değişikliklere karşı güvenlik sağlar.

Blockchain Dijital Dünyayı Nasıl Dönüştürüyor?

Blockchain, ilk olarak finansal alanda kripto para birimi Bitcoin ile karşımıza çıktı. Bitcoin, hızlı değerlenen bir yatırım aracı olmanın yanı sıra, alıştığımız paradan farklı olarak dijital olarak var oluyor. Zaman içerisinde kullanımı arttıkça, Bitcoin kullanılabilen ATM’ler, kredi ve banka kartları,  dijital cüzdanlar ve bunu destekleyen online alışveriş siteleri de ortaya çıktı.

Blockchain cüzdan nedir, güvenli mi?

Bu sürecin bir faydası da yaygınlaşan blockchain teknolojisi oldu. Bu teknolojiye dayalı alternatif kripto paralar olsa da, örneğin şifreleme özellikli güvenli cüzdanlar dijital değerleri korumak için önemli bir yenilik oldu. Blockchain cüzdanları, kriptografik yani şifrelemeye dayalı anahtarlarla korunuyor. Bu anahtarlar olmaksızın çalışmayan cüzdanların şifre anahtarları ister USB çubuğu gibi fiziksel donanımlarda istenirse de bir kâğıda yazılıp saklanabiliyor.

Dağıtık ağ / sistem nedir?

Aynı veri kaydının, birbirleriyle iletişim halindeki farklı bilgisayarlar üzerinde saklanmasına dağıtık ağ ya da dağıtık sistem denir. Dağıtık ağ üzerindeki donanımlar, tek bilgisayar gibi davranırlar. Bu sayede bazı bilgisayarlarda teknik arıza meydana gelse bile, diğer üyelerde verilerin birer kopyası saklandığı için sistem aksamadan çalışmaya devam eder.

 

Sol: Geleneksel ya da merkezi yapıda her kullanıcı aynı bilgisayara bağlanır.
Orta:
Merkeziyetsiz yapılarda kullanıcılar, kendileri için en verimli sunucuya bağlanırlar.
Sağ:
Dağıtık yapıda ise kullanıcılar aynı zamanda veri sağlayıcısıdırlar.

 

Blockchain teknolojisinin sağladığı avantajlar

Blockchain, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle birçok konuda oldukça önemli ve avantajlı bir teknoloji olarak öne çıkmaktadır.
Merkezi otorite için bir zorunluluk olmaması blockchaini, genel olarak hakemler veya yöneticiler için bir hükmü olmayan ve 50/50 eşitlik temelinde yapılan ortak girişim ve ortaklık ilişkileri için ideal bir mutabakat ve çözüm haline getirmektedir. Gerçekten de, bilgisayarların işlemleri doğrulaması ve yerleştirmesi, takas defterlerine ve diğer yerleşim birimlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmakta, işlerin düzenlemesinde avantaj yaratmakta ve özellikle hız ve maliyet konusunda efektif çözümler ortaya koymaktadır. Blockchain Nedir ? Nasıl Çalışır? daha fazlası için aşağı da..

Akıllı Kontratlar (Smart Contracts) nedir?

Bunların başında akıllı kontratlar geliyor. Geleneksel anlaşmalardaki gibi belirli şartlar ve müeyyideler etrafında çalışan akıllı kontratların farkı, dijital olmaları sebebiyle sözleşme gereği olan zorunlulukları dayatabilmeleri.
Örneğin bir ürün garantisinde ilgili tüm verileri bir seferde yükleyebilecek QR kod çözümleri kullanılabiliyor. Bir ürünün garantisi ile ilgili problemleri çözmek için blockchain kullanmak tüm süreci en doğru şekilde kayıt edebilmeyi sağlıyor. Blockchain Nedir ? Nasıl Çalışır?:

Blockchain elektronik seçimlerde kullanılabilir mi?

Blockchain teknolojisi, kimlik doğrulama ve hatta elektronik seçim sistemlerinde dahi kullanılıyor. İsviçre’nin Zug şehrinde, Estonya’da, haber ajansı Thomson Reuters’te kimlik doğrulama çözümleri kullanılırken, Moskova, yerel seçimlerde kullanmak üzere Blockchain testleri yapıyor, Sierra Leone ise blockchain teknolojisi kullanarak ilk elektronik seçimi gerçekleştirdi bile.

Düzen bütünlüğü

İşlem zincirinde ve dijital imzasında bile, tüm işlemlerin düzeninin ne olduğunu açıklamanın bir yolu yoktur. Bu, sistemi aşağıdaki saldırıya karşı savunmasız hale getirir:
Eve , Alice’den aldığı bir geçmiş işlemden faydalanarak Bob’a para gönderebilir. Bunu, kararını verdikleri ürün veya hizmeti ona cevap olarak gönderecek olan Bob’un defterine gönderebilir. Ürünü veya hizmeti aldıktan sonra, o aynı işlemi bir daha Alice’den harcayabilir, bu kez kendi hesabına gönderir. Şimdi bu yeni ödemeyi ağın geri kalanına yayınlamaya başlıyorsa, bu işlemi önce yaptığını iddia ederek, daha önce hangi işlemin gerçekleştiğini ağın geri kalanı için bir yolu yoktur. Şebekenin Eve ‘ye ödenmesini kabul etmesi halinde, Eve ‘den Bob’a harcanan para, zaten harcanmış bir işleme gönderme yaptığı için geçersiz hale gelir.
Bu tür bir saldırıyı önlemek için, işlemlerin düzenini önlemenin bir yolu olmalı. Blok zincirinin içeriye girdiği yer burasıdır. Blok zincir işlemlerinde, aynı anda olduğu düşünülen bloklar halinde gruplanır. Blokların zinciri daha sonra işlemlerin bir kronolojisi sağlar.
Zincire yeni bir blok eklemek için aşağıdaki problemi çözmek gerekiyor.
Son derece düzensiz bir şekilde iki girdiye dayalı bir sayı hesaplayan bir f fonksiyonu olsun. Ayrıca bir blok b içeriğini kaldırabilecek bir hash fonksiyonu h düşünün. Şimdi öyle bir numara bulun ki
{\displaystyle f(n,h(b))<esikdegeri}    ,
eşiğin böyle bir şekilde seçildiği durumlarda, ağın doğru bir sayı bulmak için tipik olarak yaklaşık 10 dakika sürdüğü görülecektir.
Ağdaki bir taraf bir çözüm bulduğunda, önceki bloğun bulunan çözümüyle birlikte zincire eklemek istediği bloğu yayınlar. Ağın geri kalanı bu çözümü doğrular ve bloğu ekler. Zincirdeki çok sayıda dal, ağın bir kısmının izole edilmiş olabileceğinden kaynaklanabilir. Bu durumda tarafların her biri, ağdaki taraflar mevcut en uzun zinciri seçecek ve sadece bu dalda daha fazla çalışacaktır.
Eve tarafından uygulanan hileli taktik şu anda üç farklı şekilde önlenebilir:
  • Bir bloğun içeriği, yeni işlemlerin yanı sıra önceki bloğun hash değeri ve önceki çözümden oluşur. Bu, bir bloğu değiştirmenin, bundan sonra gelen tüm blokların hash değerini değiştirdiği anlamına gelir.
  • Ağın geri kalanı tarafından sadece en uzun zincir kabul edilir.
  • Bir bloğun çözümünü hesaplamak çok zaman ve kaynak tüketir.
Eve’nin, zincirde 6 blok derinlikte duran bir bloğu değiştirmek istediğini varsayalım. İlk madde nedeniyle bir sonraki 5 bloğun yeniden hesaplanması gerekecektir. Ayrıca, ikinci madde nedeniyle, ağın geri kalanıyla, şimdiye kadar üretilen tüm topluluğunkinden daha fazla blok üretene yetişmek zorunda kalacak. Son olarak üçüncü madde nedeniyle bu mümkün değildir.
Blok zinciri, bir blok eklemeyi gereken iş miktarı ile güvence altına alınmıştır.Bir sonraki bloğu eklemek için yarışan çok sayıda katılımcı olduğundan, bir parti uzun bir süre boyunca diğer tüm partileri geride bırakamaz. Bu, zincirde daha derin olan blokların çok güvenli olduğu anlamına gelir.
Bir blok zincirinin etkili olabilmesi için, bir tarafın göreceli olarak çok daha fazla bilgi işlem gücü elde etmesi ve bu zincirin kendisinin üzerindeki etkisinin önüne geçerek, birçok katılımcının olması gerekir.Bu amaçla, insanların çözümleri hesaplamaları ve yeni bloklar eklemeleri için bir teşvik oluşturması gerekir. Bitcoin’de bu, şu anda bir miktar bitcoin ile bir blok ekleyen partiyi ödüllendirerek çözülüyor.
Biri blok zincirine katıldığı zaman, ilk adım tüm defterin bütünlüğünü indirip doğrulamaktır.
  • Tüm açık anahtarlar kodlanmış mesajla uyuşuyor mu?
  • Tüm işlemler geçmiş işlemlere referans veriyor mu?
  • Her blok önceki bloğa bir çözüm sağlıyor mu?
Bu yapıldıktan sonra, yukarıdaki üç kurala uyduğuna emin olmak için sadece her yeni bloğun doğrulanması gerekir.
Blockchain Nedir ? Nasıl Çalışır?  yazımızın sonuna geldik daha fazlası için :

Diğer teknoloji haberleri için Tıklayın

Eğitim haberleri ve daha fazlası için Tıklayın

Savunma sanayi hakkında bilgiler için Tıklayın

Konferans arşivleri için Tıklayın

 

Transformatör (Trafo) Nedir?
Elektronik Devre Elemanları
Direnç Nedir? Nasıl Hesaplanır ? Renk Kodları Nelerdir ?

 

 

 

kaynak

//tr.wikipedia.org/wiki/Blok_zinciri#%C4%B0%C5%9Flem_b%C3%BCt%C3%BCnl%C3%BC%C4%9F%C3%BC

//toptalent.co/blockchain-nedir-nasil-calisiyor

//www.paytr.com/blog/blockchain-nedir-1031#:~:text=Blockchain%20yani%20bloklardan%20oluşan%20zincirin,yapı%20gibi%20özelliklerinden%20faydalanan%20teknolojidir.

https://tr.cointelegraph.com/news/a-simple-explanation-of-what-is-blockchain-and-how-its-works

Berkay Kaşıkçı

17 aralık 2001 tarihin de doğdum ve kendimi bildim bileli elektronik cihazları tamiratı ile uğraş içindeyim. Akrabalarımızın ve ailelerimizin vesilesi ile bu yönde daha fazla yoğunluk verdim. Liseyi kazandığım gün ilk önceliğim uçak ve motor bakım meslek lisesiydi. listem de 3. sırada idi fakat gelmedi ve sağlık meslek lisesine gitmek zorun da kaldım . 4 sene boyunca sağlık dersleriyle yoğunlaştım ve burada eğitim görmeye başladım . Burada pek mutlu olmadığımı biraz geç fark ettim zaten çocukluk hayalini ben gerçekleştirememiştim burada ne işim vardı ? 4 sene sonun da üniversite sınavına girdim ve tek hedefim elektrik elektronik mühendisliği kazanmak idi. ve bu gerçekten çok zordu . Görmediğin derslerden çok zor sorularla  ve zor şartlar altında kazanmam gerekiyordu . Pes etmedim hırs ve azimle 2020 yılında elektrik ve elektronik bölümünü kazandım . Bir çok sertifikaya sahip ve öğrenmeye açığım . Burada bir çok eğitim paylaşılıyor bir çok danışman hocalarla eğitim veriliyor. Eğer siz de mühendis adaylarsanız ve öğrenmeye açıksanız burası tam size göre .Türkiye'yi daha iyi hale getirmek ve mühendis adaylarımızı yurt dışında ki rakiplerimizden çok daha iyi hale getirme dileğiyle kendinize iyi bakın...

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.