Bir Efsane: Volkswagen Beetle

 Bir Efsane: Volkswagen Beetle

VOLKSWAGEN BEETLE 

Sizlere sürücülerin, ruhu olduğunu inanılan bir arabadan bahsedeceğim. Bu arabanın kendine has isimleri de vardır. Çoğunlukla da “Tosbağa” ismiyle karşımıza çıkar.

Volkswagen Beetle, Türkiye’de vosvos veya kaplumbağa olarak bilinir. Türkiye’de olduğu gibi birçok ülkede de farklı isimlerle yer alır. Örneğin Fransa’da uğur böceği anlamına gelen Coccinelle gibi isimlerle yer alırlar. 1938 yılında başlayan serüveni 2003 yılında Meksika’da son buluyor. 3 nesil olarak karşımıza çıkıyor. 1938 yılında üretilen Type-1 ilk serisidir. Type-2 olarak devam ediyor. 3. Nesil olan “New Beetle” 2014 yılında piyasaya giriş yapıyor.

Volkswagen’in en çok satış yapan modelidir. Yaklaşık olarak 21,5 milyondan daha fazla satılmıştır. 1938 yılında Adolf Hitler’in isteği üzerine Ferdinand Porsche tarafından yapılmıştır. Ferdinand Porsche’yi aynı zamanda Volkswagen’in kurucu olarak da kabul ediliyor. 1938 yılında “Hitlerin göz bebeği” olarak basında duyuruldu. Tabi ki ilk çıktığı zamanlar da istedikleri gibi bir satış rakamına ulaşamadılar. Nedeni ise 2. Dünya Savaşıydı. Satış da patlama noktası Amerika pazarına girişi ile oldu. Rock&Roll’un efsane ismi “Elvis Presley” ‘in Almanya’ya askerlik için geldiğinde kendisine Beetle satın almasıyla Amerika pazarına da giriş yapmış oldu. Türkiye’ye girişi ise 1951 yılında oldu. Op.Dr.Ömer Faik Çelebi sayesinde oldu. Dr. Çelebi  aralıksız olarak tam 33 yıl kullandı.

Beetle’nin en önemli özelliği motorunun arka kısımda yer almasıydı. Bagaj kısmı ise arabanın ön tarafındaydı. Özelliklerinin arasında kelebek camlarını da geçmemek gerekir. Hitlerin böyle bir araba istemesinin en önemli sebeplerinden biri “her Alman vatandaşın araba sahibi “ olmasıydı. 2 yetişkin ve 3 çocuk taşıyabilecek, hızı 100 km/h gidebilecek ve 1000 Reinch Markı geçmemektir.

1946 yılının mart ayında bininci Beetle banttan çıktı. 1131 cc’lik ve 25 HP gücünde motora sahipti. 31 Temmuz 1958 tarihinde son oval camlı vosvos üretildi.

1 milyonuncu Beetle tamamıyla altın rengi ile üretilmiştir.

Uzunluğu 4070-4140 mm, genişliği 1540-1585 mm ve yüksekliği ise 1500 mm’ye sahiptir. Ağırlığı 730-930 kg arasında değişiklik göstermektedir.2 sedan kapıya sahip gövde tipindedir. Arkadan itişli bir araçtır. Düz şanzımana sahiptir. Şu anda maksimum hızı 145 km/h ulaşmaktadır. Yakıt sisteminde benzin karbüratör (Bosch enjeksiyon sistemi) kullanılmaktadır.

28 Kasım 1993 tarihinde yapılan bir yarışta Beetle ve Fantom jetiyle yarıştı. Avrupa Ralli Şampiyonu Roland Jütting’in kullandığı 500 BG gücündeki Beetle, 7000 BG gücündeki fantom jetiyle yarıştı. Beetle az bir fark ile önde bitirdi.

30 Temmuz 2003 tarihinde son Beetle üretildi. Meksika’nın güneydoğusundaki Puebla kentinde üretilen Beetle, Wolfsburg’daki müzeye gönderildi. Böylelikle 2 nesil vosvosun üretimi durdu.

2014 yılının ocak ayında 3. nesil olan New Beetle piyasaya çıktı. Ana hatları olarak Beetle’a bağlı kalındı. Teknolojisi günümüze göre tasarlandı. Aralarında en büyük farklardan biri fiyatı idi. Beetle her bütçeye hitap ederken New Beetle öyle değildi. Aynı zamanda içten yanmalı motor, düz şanzımanlı ve önden çekişlidir.  Beetle da olduğu gibi 2 kapıya sahiptir. Motoru ön kısım da bagajı ise arka kısımdadır.

Temmuz 2019 tarihinde üretimi durduruldu. Volkswagen’in amaçlarından biri 2025 yılından itibaren elektrikli araç üretimini %50’nin üzerine çıkarmaktı. Önümüzdeki yıllarda 20’ye yakın yeni elektrikli araç ortaya koyacak. Şirket 2022-2025 yılları arasında 1 milyon elektrikli araç üreterek rakiplerini geride bırakmayı planlıyor. Şirketin geleneksel yapısından dolayı Beetleların geri geleceği söyleniyor. Ama tek fark elektrikli olarak üretileceği söyleniyor.

Ahmet Gündoğmuş

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.