Baskı Devre (PCB) Nedir?

 Baskı Devre (PCB) Nedir?

 

Baskı Devre (PCB) Nedir?

 

 

 

Baskı devre

Baskı devre (İngilizce : Printed Circuit Board kısa adıyla PCB), elektronik devre elemanlarının üzerine yerleştirildiği ve bu elemanlar arasındaki elektriksel bağlantının bakır yüzeyde oluşturulan yollarla sağlandığı plakalara denir. Herhangi bir elektronik tasarımın yapı taşıdır. Bir baskı devre kartı (PCB), sinyallerin ve gücün fiziksel cihazlar arasında yönlendirilmesine izin verir.
Baskı devre

Baskı Devre Kartının (PCB’nin) Yapısı

Baskı devre kartları katmanlı bir yapıya sahiptir. Yapısında tek bir bütün olacak şekilde ısı ve yapıştırıcı ile birlikte lamine edilmiş (yapıştırılmış) farklı malzemelerin farkı katmanları vardır. Gelin bu katmanlara göz atalım.
PCB katmanları

Serigrafi

Beyaz serigrafi katmanı, lehim maskesi katmanının üstüne uygulanır. Serigrafi, PCB’ye daha kolay montaj yapılmasını ve göstergelerin panoyu daha iyi anlamasını sağlayan harfler, sayılar ve semboller ekler. Her pinin işlevinin ne olduğunu belirtmek için genellikle serigrafi etiketi kullanılır.

Lehim Maskesi

Bakır folyonun üstündeki tabakaya lehim maskesi denir. Bu katman PCB’ye yani baskı devre kartına rengini verir. Bakır izlerinin diğer metal, lehim veya iletken uçlarla yanlışlıkla temas etmemesi için bakır katman üzerine kaplanır. Bu katman kullanıcının doğru yerlere lehim yapmasına yardımcı olur.

Bakır

Bu katman, levhaya ısı ve yapışkanla katmanlanmış ince bir bakır folyodur. Yaygın ve çift taraflı PCB’lerde alt tabakanın her iki tarafına da bakır uygulanır. Düşük maliyetli elektronik aletlerde PCB’nin sadece bir tarafında bakır olur.

FR4

FR4 alt tabaka olarak bilinir. FR4’ler ısıya dayanıklıdır, kendinden sönme özelliğindedir, neme ve sarsıntıya dayanıklı bir yapıdadır. Üzerinde rahatlıkla çalışılabilir. Bu yüzden yaygın kullanılır.
Baskı devre.
Baskı devre

Baskı Devre (PCB) Tipleri

1-) Kart tipine göre PCB’ler:

Tek katmanlı PCB:

Tek taraflı PCB olarak da bilinir. Bu PCB türü çok basittir ve en çok kullanılan tiptir. Devre elemanları kartın bir yüzüne iletken desenlerinin ise diğer yüzüne yerleştirildiği kart tipidir. Hesap makineleri, radyo, yazıcılar ve katı hal sürücüsü gibi düşük maliyetli ve toplu üretim uygulamalarında kullanılır.
Tek katmanlı PCB

Çift katmanlı PCB:

Çift taraflı PCB olarak bilinir. Adından da anlaşılabileceği gibi bu tip PCB’de levhanın hem üst hem de alt taraflarında bakır gibi ince bir iletken malzeme tabakası uygulanır. Endüstriyel kontroller, dönüştürücüler, UPS sistemi, HVAC uygulaması, telefon, amplifikatör, ve güç izleme sistemlerinde kullanılır.
Çift katmanlı PCB

Çok katmanlı PCB:

İkiden fazla katmana sahip olan PCB tipidir. Bu tip PCB’ler en az üç iletken bakır katmana sahiptir. Levha tutkalını sabitlemek için, fazla ısının devrenin herhangi bir bileşenine zarar vermemesini sağlayan yalıtım katmanı arasına sıkıştırılır. Çok zor olduğu için GPS teknolojisi, uydu sistemi, tıbbi ekipman, dosya sunucusu ve veri depolama gibi karmaşık ve büyük elektrik işlerinde kullanılır.
Çok katmanlı PCB

Esnek PCB:

Esnek PCB, Flex devresi olarak bilinir. Bu tip PCB’de polimid, PEEK (Polieter eter keton) veya şeffaf iletken polyester film gibi esnek plastik malzeme kullanılır. Devre kartı genellikle katlanmış veya bükülmüş olarak yerleştirilir. Esnek katmanlar içerir. LCD üretimi, esnek güneş pili, otomotiv endüstrisi, cep telefonları, kamera ve dizüstü bilgisayarlar gibi karmaşık elektronik cihazlarda kullanılır.
Esnek PCB

Sert PCB:

PCB’nin bükülmesine izin vermeyen katı malzemeden yapılmıştır. Sert PCB, farklı katman konfigürasyonuna da sahiptir. Bükülememesinden dolayı RIGID PCB olarak da bilinir. Bu PCB tipinin ömrü çok uzundur. Bu nedenle RAM, GPU ve CPU gibi bilgisayarların birçok bölümünde kullanılır.
Sert PCB

Esnek-Sert PCB:

Esnek devre ve rijit devrenin en önemli kartıdır. Flex-rigid kartlar, bir dizi sert PCB katmanına tutturulmuş çok sayıda esnek PCB katmanından oluşur. Cep telefonlarında, dijital fotoğraf makinelerinde ve otomobillerde kullanılır.
Esnek-Sert PCB

2-) Montaj tipine göre PCB’ler:

Geçişli PCB (Through Hole PCB):

Bu tip PCB’de , PCB üzerinde matkap veya delici bir alet kullanılarak delikler açılır. Açılan bu deliklerde, elektronik bileşenlerin uçları PCB’nin karşı tarafında bulunan pedlere monte edilir ve lehimlenir. Bu teknoloji en kullanışlı ve güvenilirdir. Tek katmanlı PCB’de bu teknolojinin uygulanması kolaydır ancak çift katmanlı ve çok katmanlı PCB’lerde uygulanması zordur.
Geçişli PCB

Yüzeye monte PCB (SMD PCB):

Bu tip PCB’de bileşenlerin boyutu küçüktür çünkü bu bileşenlerin ucu çok küçük olduğu için montaj için hiçbir madde gerekmez. Bu teknolojide bileşenler doğrudan yüzeye monte edilir ve delik açılmasına gerek yoktur.
Yüzeye monte PCB

Baskı Devre Kartlarının (PCB’lerin) avantajları:

-Elektronik cihazların fiziki boyutları ve yüzey alanlarını küçültmektedir.
-Elektronik devrelerin seri üretimi hızlandırır ve daha kolay hale getirir.
-Tel, kablo vb. şeklinde iletkenler devrede kullanılmadığı için yüksek frekanslı devrelerde elektriksel gürültü azalır.
-Elektronik devre elemanları sadeleştiği için yapım ve onarım kolaylaşmaktadır.
-Dayanıklıdır. Az ısınır. Montajı basittir.
-Mühendislik özgürlüğü sağlar. Uygulamalar daha özgürce tasarlanabilir.
  PCB nedir ile ilgili yazımızın sonuna geldik.Daha fazlası için:

Diğer teknoloji haberleri için tıklayınız.

Eğitim haberleri ve daha fazlası için tıklayınız.

Savunma sanayi hakkında bilgiler için tıklayınız.

Konferans arşivleri için tıklayınız.

Mikroişlemci nedir ?

Kaynakça:

https://www.elektrikde.com/pcb-nedir-pcbnin-katmanlari-ve-cesitleri/

https://www.baskilidevrepcb.com/baski-devre/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bask%C4%B1l%C4%B1_devre_kart%C4%B1

 

Eray Kösebalaban

Balıkesir Üniversitesi | Elektrik Elektronik Mühendisliği

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.