Alternatif Akım (AC) Nedir?

 Alternatif Akım (AC) Nedir?

Alternatif Akım (AC) Nedir?

Alternatif Akım (AC), genliği ve yönü periyodik olarak değişen elektriksel akımdır. En çok kullanılan alternatif akım şekli sinüs dalgasıdır. Farklı uygulamalarda üçgen ve kare gibi değişik dalga biçimleri de kullanılmaktadır. Alternatif Akım, periyodik olarak yön değiştiren şarj akışını tarif eder. Bu da gerilim seviyesinin, akımla birlikte tersine dönmesi anlamına gelir. Doğru Akım gerilim kaynağı bulunan devrelerde akım, üretecin “+” kutbundan “-” kutbuna doğru ilerler. Alternatif Akım gerilim kaynağı bulunan devrelerde ise kaynağın sabit bir “+” veya “-” kutbu yoktur. Kutuplar sürekli değiştiği için her kutup değişiminde akımın yönü de değişecektir.
Alternatif Akım (AC) Sembolü

Alternatif Akımda Kullanılan Kavramlar

 Sinüsoidal Fonksiyon Ve Dalga Şekli

Alternatördeki iletkenin bir tam dönüşünü tamamlaması, yani 360°’lik bir dönüş yapması sonucunda elektromotor kuvvetinin bir periyodu oluşmaktadır. Gerilim değerinin sıfırdan başlayarak pozitif maksimum değere çıkması, buradan tekrar düşerek sıfıra inmesi, ardından negatif maksimum değere ulaşması ve artarak tekrar sıfıra çıkması sonucunda geçen zamana Periyot denir. Periyot, T harfi ile gösterilir. Birimi saniye’dir.
Sinüsoidal Fonksiyon Ve Dalga Şekli

Frekans:

Frekans, bir saniyede tamamlanan periyot sayısına denir. Birimi Hertz’dir (Hz), f ile gösterilir. Şebekelerimizde kullandığımız Alternatif Akımın frekansı 50 Hz’dir. Yani Alternatif gerilim 1 saniyede 50 periyot tamamlamaktadır. Periyot süresi ne kadar kısa olursa, frekans o kadar yüksek olur. Yani frekans ve periyot ters orantılıdır.
f = 1/T

Alternans:

Her bir yarım Saykıla (Periyota) Alternans denir. Pozitif Alternans ve negatif Alternans olmak üzere iki çeşittir.
Alternans

Alternatif Akım Değerleri

Ani Değer:

Alternatif Akımın, zamanın herhangi bir anındaki değerine Ani Değer denir. Ani Değer, küçük harfle gösterilir. Gerilim için u(t), akım için i(t) harfi ile gösterilir. Maksimum Değer, Ani Değerin en büyüğüdür ve bir periyotta sonsuz sayıda ani değer vardır.

Ortalama Değer:

Bir frekanstaki ani değerlerin ortalamasıdır. Ortalama Değer aynı zamanda sinyalin Doğru Akım değeridir. Alternatif Akımın bir frekanstaki pozitif ani değerlerinin sayısı negatif Ani Değerlerinin sayısına eşit ve aynı büyüklükte olduğu için Alternatif Akımda ortalama değer sıfırdır.

Maksimum (Tepe) Değer:

Alternatif Akımın ya da gerilimin en büyük Ani Değerine denir. Genlik olarak adlandırılır.

Etkin Değer (RMS):

Alternatif Akım ile aynı bir dirençte, aynı zamanda, eşit miktarda ısı açığa çıkaran Doğru Akımın değerine Alternatif Akımın Etkin veya Efektif Değeri denir. Yani Alternatif Akımda iş yapan değerdir. Alternatif Akımla ilgili herhangi bir işlem yapılırken (Direnç hesaplama, Güç hesaplama vs.) RMS değeri kullanılır. Alternatif Akımın Doğru Akımdaki değeridir. RMS Değeri Maksimum Değerin 0.707 ile çarpılması ile bulunur.
Etkin Değer (RMS) = 0.707 x Maksimum Değer
Alternatif Akım Değerleri

Alternatif Akım Nasıl Elde Edilir?

Alternatif Akım, alternatör (jeneratör) adı veren makinelerde üretilir. Bu makinelerin çalışma prensibi, manyetik alan içerisinde bulunan ve hareket eden iletkenlerde indüksiyon yolu ile gerilim meydana getirme prensibine dayanır. Makinelerin ürettiği bu gerilim Alternatif Akım motorları çalıştıran Alternatif gerilimdir.
Kısacası içinden elektrik akımı geçen bir kablo etrafında manyetik alan meydana gelir. Manyetik alana maruz kalan bu kabloda elektrik akımı oluşur. Bu ilkeden yola çıkılarak Alternatif Akım elde edilir.
Alternatör

Alternatif Akımın Kullanıldığı Yerler

-Büyük Elektrik Devreleri
-Fabrikalar
-Ev, ofis, şantiye
-Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima ve vantilatörler
-Televizyon, müzik setleri
-Asenkron ve Senkron motorlar
Alternatif Akım (AC) Nedir? Adlı yazımızın sonuna geldik.
Diğer teknoloji haberleri için tıklayınız.
Eğitim haberleri ve daha fazlası için tıklayınız.
Savunma Sanayii hakkında bilgiler için tıklayınız.
Konferans arşivi için tıklayınız.

Mikroişlemciler Nedir?

Baskı Devre (PCB) Nedir?

Gömülü Sistemler Nedir?

Doğru Akım (DC) Nedir?

Diyot Nedir? Diyot Yapısı Ve Çeşitleri

Kaynakça:

https://alternatif-akim-nedir.nedir.org/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Alternatif_ak%C4%B1m

https://www.aydinlatma.org/alternatif-akim-nedir.html

 

 

 

 

 

 

Eray Kösebalaban

Balıkesir Üniversitesi | Elektrik Elektronik Mühendisliği

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.